Znate li zbog čega postoji prijestupna godina

/

Prijestupna godina zbog 29. februara ima 366 dana, a ne 365. Dodatni dan u februaru je iz astronomskih razloga – Zemlji treba 365 dana, pet sati i nešto manje od 49 minuta da obiđe Sunce, a ne tačno 365 dana.

Prijestupni dan obično se umeće svake četvrte godine kako bi se kompenzirala razlika između solarne i kalendarske godine.

Više od tri četvrtine Nijemaca, 76 posto, znalo je odgovor na pitanje šta je to prijestupna godina. Anketa je pokazala da 13 posto ispitanika ne zna, dok 11 posto nije odgovorilo, prenosi Njemačka novinska agencija (dpa).

Najsigurnije u svoje znanje bile su osobe od 45 do 54 godine, pokazalo je istraživanje YouGova. Više od petine njih, 81 posto, znalo je objasniti šta je prijestupna godina, prenosi Fenix-magazin.

U anketi provedenoj 19. februara učestvovalo je gotovo 3.700 ljudi.

Izvor: Avaz

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Serviser upozorava kada klima uređaj može da se zapali

Tokom tropskih dana klima uređaji rade punom parom. U...

Super savjeti koji će vam pomoći da smršate kod kuće

Gubitak težine je stvar koja sada počinje da brine...

SAVJETI APOTEKARA Lijekove čuvajte na temperaturi ispod 25 stepeni

Neodgovarajuće čuvanje lijekova, usljed nedovoljnog stepena zdravstvene edukacije, predstavlja...

INZ: Prijete nam sunčanica i toplotni udar, koje su razlike, kako ih prevenirati

Iako tokom cijele sedmice bilježimo visoke temperature, meteorolozi su...