Tešanjski vijećnici u fokusu: Pregled djelovanja i izazova u lokalnoj zajednici

/

U demokratskom društvu, lokalni izbori predstavljaju temeljnu kariku u osiguravanju participacije građana u svakoj lokalnoj zajednici.

U malim općinama i gradovima, općinski vijećnici su ključni akteri koji oblikuju život zajednice, donoseći odluke koje direktno utječu na svakodnevni život građana. Na lokalnim izborima građani biraju one koji će direktno uticati na njihov život u zajednici tokom četiri godine mandata.

Sa druge strane, dešava se da nakon izbora, ulaska u vlast, pojedini izabrani vijećnici, zaborave ono što su obećali građanima, te postaju nijemi posmatrači onoga što se dešava oko njih. No, za sve to uredno primaju paušal.

Postoje vijećnici koji su aktivni, marljivo rade, suočavajući se s izazovima i donoseći odluke koje imaju utjecaj na život njihovih sugrađana, pa za njih kažemo da su glasni vijećnici. U malim općinama i gradovima, poput Tešnja, slična slika se često ponavlja – većina općinskih vijećnika ostaje neaktivna, prepuštajući inicijativu i odlučivanje samo nekolicini, koji teret odlučivanja i rada na unapređenju zajednice nose na svojim leđima.

Aktivnost vijećnika u Tešnju

Prema popisu stanovništva iz 2013. godine Tešanj broji 43.063 stanovnika, dok pravo glasa ima 20.261 osoba. Voljom većine na lokalnim izborima 2020. godine izbrano je 25 vijećnika koji čine aktuelni saziv Općinskog Vijeća.

Tokom 2020. godine Općinsko vijeće u Tešnju je uputilo 28 vijećničkih pitanja, 23 vijećničke inicijative i 1 amandman. Godina kasnije donijela je 163 vijećnička pitanja, 88 vijećničkih inicijativa i 13 amandmana.  Već u 2022. godini došlo je do smanjenja broja vijećničkih pitanja i postavljeno je ukupno 126 pitanja, pokrenuta je 101 vijećnička inicijativa i upućeno je 10 amandmana.

Prema podacima koji su dostupni iz Izvještaja o radu Općinskog vijeća Tešanj za 2023. godinu, primjetna je razlika u broju inicijativa, diskusija i vijećničkih pitanja. Tako je ukupno, u prošloj godini, postavljeno 118 vijećničkih pitanja, pokrenuto je 59 inicijativa i upućeno je 10 amandmana.

Podaci kažu da ima vijećnika koji su godinama bili potpuno neaktivni, da nisu postavili nijedno pitanje niti pokrenuli bilo kakvu inicijativu.

Tabela aktivnosti vijećnika

Vijećnici Emir Galijašević i Fahir Solo, za godinu dana učestvovali su ukupno u 29 diskusija, te su tako bili najglasniji u Općinskom vijeću. Slijedi ih Amir Šaranović, s ukupno 22 diskusije, potom Nermin Deljkić sa 19, a Senad Hasanbašić i Jakub Rošić su učestvovali u 18 diskusija. Sa druge strane imamo vijećnike koji uopće nisu učestvovali u diskusijama, a to su Rifet Begović, Fahrudin Pezer i Armin Rahić.

Za 365 dana, odnosno na samo 10 sjednica, koliko je u tom periodu ih bilo, vijećnik Armin Rahić uopće nije učestvovao u raspravama, diskusijama, niti je postavio neko pitanje. Slijedi ga Enes Hadžić koji je bio jednom uključen u diskusiju, potom Fahrudin Pezer, koji je postavio samo jednu vijećničku inicijativu, te Kurtić Amir koji je također učestvovao u samo dvije diskusije. Kako bismo saznali zbog čega ne učestvuju u radu Općinskog vijeća Tešanj, neaktivnim vijećnicima, poslali smo upit na službeni mail, ali do objave ovog teksta niti jedan od njih nam nije odgovorio..

U spomenutom izvještaju stoji kako je prisustvo vijećnika na sjednicama Vijeća bilo dobro, jer je u periodu na koje se odnosi Izvještaj, od ukupno 25, samo šest vijećnika imalo svega sedam izostanaka.

Mjesečni paušali Općinskih vijećnika iznosi 570 KM, a kada dođe do izostanaka, većina ih je opravdana ili blagovremeno opravdana, pojasnio nam je vijećnik Amir Šaranović (NES) te dodaje:

„Prethodnih godina bilo je i više izostanaka, ali su se uvele dodatne mjere kako se to ne bi dešavalo. Donesena je Odluka u kojoj se umanjuje paušal za 100 KM, ukoliko vijećnik izostane sa sjednice Vijeća.“

Tabelarni prikaz izostanaka

Izostanak vijećnika u 2023. godini
Izostanak vijećnika u 2022. godini
Izostanak vijećnika u 2021. godini

Glasni vijećnici

Najaktivniji u Općinskom vijeću Tešanj, je ujedno i jedan od najmlađih vijećnika, a to je Emir Galijašević (NiP). Njemu je ovo prvi mandat, ali je pokazao zainteresiranost da učestvuje u radu i opravda povjerenje koje su mu dali glasači. Učestvovao je u 29 diskusija, imao je 13 postavljenih inicijativa i 18 pitanja. Kaže da njegovoj aktivnosti u radu OV je doprinijela i činjenica da je dugo radio u nevladinom sektoru sa mladim ljudima.

Tešanjski vijećnici u fokusu: Pregled djelovanja i izazova

„Dosta sam putovao i vidio da nam treba jako malo da nam bude bolje u nekim stvarima. Uvijek sam bio takav da sam volio iznijeti istinu, ma kakva god ona bila, volim biti direktan. Kada sam ušao u Općinsko vijeće, građanima sam obećao da ću to raditi i da ću se zauzimat za stavove običnih ljudi. Ako se gleda tabelarni prikaz može se vidjeti da sam bio najaktivniji vijećnik, ali to nije pilo vodu, jer nisam imao podršku kolega. Najviše sam ponosan što sam zastupao mišljenje građana, što sam bio direktan i trudio sam se da budem glas mladih u našoj općini“.

Galijašević kaže da bi volio da je više aktivnih mladih ljudi.

„Volio bih da sutra upoznam neku mladu osobu, koja želi krenuti mojim stopama, nebitno iz koje stranke, koja se želi zauzeti. Ta osoba će uvijek imati moju maksimalnu podršku. Moja je obaveza i zadatak da motivišem te ljude, da se zuzimam za njihove stavove . Trudio sam se da budem i glas onih najmlađi, učenika odnosno studenata sa područja općine Tešanj te sam ih podržao kroz razne vannastavne aktivosti koje su imali. Poručio bih svim građanima da budu pamentni i mudri, jer društvo se gradi iz korijena prema vrhu i svi smo mi zaslužni ili krivi za sve ovo što nam se danas dešava“, kazao je Galijašević za ZOS radio.

Po broju diskusija, tačnije njih 22 u radu Vijeća, aktivan je i Amir Šaranović ispred stranke NES. Kako nam je kazao imao je mnogo inicijativa, a malo njih je usvojeno. Jedna od njegovih inicijativa bila je da se u gradskom parku, preko puta Općine, postavi natpis „TEŠANJ“, koji će biti zanimljiv i interesantan, kako domaćem stanovništvu, tako i turistima.

„Glavna motivacija da se kandidujem za vijećnika, ali i da sam aktivan član, jeste ona izreka: „Nemoj gledat, de pomozi“. Nikada u životu nisam mogao biti nijemi posmatrač, uvijek sam želio učestvovati u promjenama koje doprinose dobro. Trudio sam se da doprinesem zajednici, a ne da posmatram sa strane i govorim: „Moglo je bolje“. To kada ljudi govore da može bolje napravi veću štetu neko kad desetoro ne uradi ništa. Onaj koji posmatra i priča da može bolje, a ne djeluje, samo će natjerati i one koji nešto rade i pokušavaju da unaprijede, da odustanu. Mislim da u životu, ali i u politici, ne treba samo posmatrati sa strane, nego treba biti dio rješenje. Dokle god sam u mandatu, a i kasnije, planiram služiti narodu, jer i bez mandata ima dovoljno društvenih aktivnosti gdje možeš biti koristan“, kazao je za ZOS radio Šaranović.

Dodaje da mu se građani redovno obraćaju s pitanjima, koja on iznosi na sjednicama OV-a. Naša općina ima aplikaciju E-citizen, gdje građani mogu postaviti pitanja načelniku i vijećnicima, ali i gdje mogu dobiti odgovor. Osim putem aplikacije građani Šaranovića mogu kontaktirati i direktno na broj telefona, mail, društvene mreže, kako je njima lakše. Kako nam je kazao ima izuzetnu saradnju s građanima, kojima odmah odgovori da li je nešto moguće realizirati ili ne. Sva pitanja koja dobije trudi se da riješi, međutim ima i nekih koje je nemoguće riješiti, a građani su i dalje nezadovoljni.

„Glasnom“ vijećniku Nerminu Deljkiću „Naša stranka“, ovo je drugi mandat, a nama je kazao da je imao brojne inicijative, od kojih je samo dio usvojen.

„Bilo bi bezobrazno i neodgovorno od mene da sada kada sam izabran, ne sarađujem s građanima, da nemam kontakt s njima i ne radim u njihovom interesu. Za vrijeme svojih mandata imao sam brojne inicijative, za koje smatram da su bile dobre. Žao mi je što ih je samo malo usvojeno, svega pet posto. Ono što bi izdvojio i na šta sam ponosan jeste uređenje školskog prostora OŠ „Huso Hodžić“, gdje je postavljena rampa na školskom igralištu i zaštitna ograda, a samim tim su učenici sigurniji. Žao mi je što nije podržana inicijativa besplatnog parkinga za dobrovoljne davaoce krvi, gdje je u većini gradova predloženo u praksi, a to je nagrada za humanost.

Važnost lokalnih izbora

Lokalni izbori su politički procesi na kojima građani biraju svoje predstavnike na lokalnoj razini, kao što su gradonačelnici, načelnici općina, članovi općinskih ili gradskih vijeća, te ostali lokalni dužnosnici. Ovi izbori su izuzetno važni, jer utječu na upravljanje gradovima, općinama i manjim regijama, te se biraju ljudi koji će donositi odluke o lokalnim pitanjima koja direktno utječu na svakodnevni život građana.

U kontekstu Tešnja, lokalni izbori su od velike važnosti, jer se tiču upravljanja ovom općinom. Na tim izborima se biraju članovi Općinskog vijeća, koji su odgovorni za donošenje odluka o različitim pitanjima, kao što su proračun općine, lokalni infrastrukturni projekti, obrazovanje, zdravstvo, urbanizacija, socijalna pitanja i mnoga druga. Ti vijećnici su glas građana i odgovorni su za zastupanje njihovih interesa u lokalnoj samoupravi.

S obzirom na to da su lokalni izbori direktno povezani s upravljanjem općinom, važno je da građani Tešnja aktivno sudjeluju u biranju svojih predstavnika, kako bi osigurali da njihovi interesi budu adekvatno zastupljeni, te da se donose odluke koje su u skladu s potrebama i željama lokalne zajednice.

Povezani postovi

Tešanj danas posjetio Elmedin Konaković

Danas, sa početkom u 16 sati, u prostorijama Udruženja...

Saobraćajna nesreća u Kraševu, napravio se ogroman zastoj

Kako nam javljaju naši čitatelji, došlo je do lakše...

Firma Glück Norm prijatelj Mješovite srednje škole Tešanj

U realizaciji projekta Mješovite srednje škole Tešanj "Jedan privrednik,...

Šok za Mehmedovića, Šišić ostaje u SDA

Osnivanjem novog političkog projekta “NAPRIJED” nekadašnjeg prvog čovjeka SDA...