Zastupnici u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH u ponedjeljak, 22. 04. 2024. trebali bi, između ostalog, odlučivati o Nacrtu zakona o unutrašnjoj trgovini prema kojem bi nedjelja trebala postati neradni dan za trgovine u FBiH.
Predlagač je Federalno ministarstvo trgovine na čelu s ministrom Amirom Hasičevićem. Udruženja “Multi” iz Tuzle i “Liberalni forum iz Sarajeva” objavili su analizu predloženog zakona.
Autori studije su Damir Bećirović, Dino Arnut, Admir Čavalić i Benjamin Nurkić.
Povodom prijedloga o uvođenju zabrane rada nedjeljom čiji je predlagač Federalno ministarstvo trgovine na čelu s ministrom Amirom Hasičevićem, Udruženja “Multi” iz Tuzle i “Liberalni forum iz Sarajeva” objavili su analizu predloženog zakona. Autori studije su Damir Bećirović, Dino Arnut, Admir Čavalić i Benjamin Nurkić.
Jedinstveni zaključak njihove studije je da se ne preporučuje uvođenje zabrane rada nedjeljom. Ukoliko to politički nije moguće, predlaže se alternativa koja će imati blaži efekat, poput povećanja nadnica za rad nedjeljom, a koja je vezana prije svega za izmjene Zakona o radu, a ne Zakona o trgovini.
Građani bi bili voljni raditi nedjeljom za veće nadnice
Nakon analiziranja četiri ekonomska apsekta zabrane rada nedjeljom, pravne analize i empirijskog istraživanja, istraživači su došli do zaključka da bi uvođenje ovakve mjere moglo utjecati na:
- Pad broja zaposlenih u trgovini do 10%
- Rast cijena u trgovini
- Pad ostvarenog prometa, posebno za male trgovine
- Smanjenje broja registrovanih malih trgovina i obrta
- Pad BDP i pad prihoda od PDV-a
Također, analiza je pokazala da je upitna ustavnost navedenog rješenja, jer zakonodavac još uvijek nije dokazao koji su to benefiti za same radnike/ce, niti zašto je dobro diskiminirati jedne radnike/ce u odnosu na druge.
Izvor: Akta