Dobre vijesti su da, barem za sada, neće biti poskupljenja meda. Ipak, i sadašnja cijena mnogima je nedostižna, pa je med već odavno luksuz koji si mnogi ne mogu priuštiti. Iako je godina za pčelare počela dobro, nagle promjene vremena, zahladnjenje i kiša utjecat će na prinos meda. Proljeće je bilo idealno i najavljivalo dobru medonosnu godinu.
Osim nepovoljnih vremenskih prilika, i pčelare, kao i sve ostale, pogađaju poskupljenja repromaterijala. Pčelar ističe pak kako su repromaterijal za pčelarstvo, drvena i metalna građa te pribor za pčelarstvo jako poskupjeli.
Kilogram meda već neko vrijeme nije mijenjao cijenu i stoji od 20 do 30 KM, ovisno o podneblju. Dobra vijest je da, barem za sada, neće biti novog poskupljenja.
“Ne volimo dizati cijene bez neke baš prijeke potrebe. Med ne bi trebao biti luksuz i treba biti nešto što svako može priuštiti te imati u svojoj kući cijelo vrijeme”, dodao je Nešković.
“Mi nećemo ništa mijenjati, ali pojedini kolege dižu, a sad, prati li to cijenu… Mi imamo dosta stalnih kupaca, gledamo ih ispoštovati”, navodi Tešić.
Bez obzira na cijenu, građani za dobar med ne žale novac. Iako se u BiH proizvodi kvalitetan med, građani BiH ne konzumiraju toliko meda koliko građani EU-a.
Semberija i Posavina prepoznatljive su po bagremovu medu, tuzlanski kraj po lipi, a Hercegovina po medu od vrijeska, piše Večernji.ba.
Izvor: radiosarajevo