SAVJETI APOTEKARA Lijekove čuvajte na temperaturi ispod 25 stepeni

/

Neodgovarajuće čuvanje lijekova, usljed nedovoljnog stepena zdravstvene edukacije, predstavlja svjetski problem, a farmaceuti savjetuju da je tokom ljetnjeg perioda neophodno povećati brigu o zaštiti lijekova, s obzirom da većina njih ne podnosi temperaturu višu od 25 stepeni.

Visoke temperature mogu izazvati promjenu aktivnih supstanci čime će efikasnost lijeka biti umanjena, ali mogu dovesti i do promjene boje, konzistencije, mirisa, ukusa ili pak izazvati proces razgradnje lijeka, navode iz Hemofarma.

Svjetska istraživanja pokazuju da je direktno izlaganje lijekova sunčevoj svjetlosti zabilježeno u 10,9 odsto domaćinstava, čuvanje lijekova u kuhinji, kupatilu i garaži kod 38,3 odsto, a skladištenje na dohvat djece u 76 odsto slučajeva. Lijekovi koji se više ne koriste najčešće se nedozvoljeno odlažu u životnu sredinu u 92,1 odsto domaćinstava.

Farmaceuti stoga ističu da se lijekovi čuvaju na suvom, tamnom i hladnom mjestu, odnosno na temperaturi do 25 stepeni.

Apotekari savjetuju i da se antibiotici tokom vrelih dana čuvaju u frižideru, jer bi u protivnom mogli izgubiti stabilnost i efikasnost.

Lijekove protiv epilepsije, lijekove za srce ili hormonske terapije zbog osjetljivosti ne bi trebalo izlagati višim temperaturama ili jačoj svjetlosti.

Kapi za nos, kapi za oči i kapi za uši, potrebno je čuvati na temperaturi od dva do osam stepeni, a kapi za oči neophodno je baciti najkasnije 30 dana nakon otvaranja.

Kada je riječ o putovanjima, stručnjaci poručuju da se lijekovi drže van prtljažnika ili kasete blizu volana, gdje temperatura može biti znatno viša.

Ukoliko je potrebno da na put ponesete lijekove koji zahtijevaju hlađenje poput insulina, ili antibiotika, obavezan je ručni frižider, ali je potrebno voditi računa da lijek ne dođe u direktan kontakt sa ledom ili hladnim pakovanjem, čime bi bio izložen preniskim temperaturama koje bi ga takođe mogle oštetiti.

U skladu sa tim, preporuka stručnjaka je da se kutija lijeka upakuje u hermetički zatvorenu plastičnu kutiju. Za putovanje avionom savjetuju da se lijekovi nose u ručnom prtljagu.

Tokom ljetnjih vrućina, kako kažu stručnjaci, najbolje je za prenos lijekova koristiti termo torbe ili futrole za prenos lijekova, prenosi RTCG.

spot_img

Povezani postovi

Pogodila vas je sandžija? Evo šta ovaj narodni izraz stvarno znači

Izraz sandžija jedan je od mnogih narodnih izraza koji...

Uzimate antibiotik bez recepta? – Evo zašto je to jako opasno

Svjetska sedmica svjesnosti o antibioticima se već niz godina obilježava...

Ova biljka odlično pročišćava zrak u prostoriji: Ako odjeću sušite u kući, nabavite je

Naučnici iz NASA-e tvrde da sobne biljke mogu značajno...

Facebook Messenger uvodi HD videopozive i AI pozadine

Meta je najavila niz poboljšanja za svoju aplikaciju Facebook...