Iako još nije započela izgradnja nove dionice autoputa na Koridoru 5c na relaciji Ozimice – Poprikuše nadomak Žepča, kako saznaje Fokus.ba, pojedini akteri su se već upustili u koruptivne aktivnosti u ovom tek započetom projektu.
Fokus.ba je u posjedu prijave sarajevske kompanije Trasa d.o.o. o korupciji prilikom izbora nadzora nad izvođenjem radova na ovoj dionici. U ovom aktu se, uz prateću dokumentaciju koja sve potkrepljuje, prijavljuje teška zloupotreba odnosno zamjena ponude za posao nadzora, a koja je dovela do izbora, do tog momenta, drugorangiranog ponuđača!
Kriminalne aktivnosti
Ova prijava je odaslana rukovodstvu Autocesta FBiH i Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija, zatim tužilaštvima u Sarajevu i Zenici, SIPA-i te pojedinim ambasadama u Sarajevu. Također, Trasa je kriminalne aktivnosti prijavila i Evropskom uredu za borbu protiv prevara (OLAF).
U momentu dok je Fokus prikupljao dokumentaciju i izjave u vezi s ovom najnovijom aferom, kako nam je potvrđeno, istražitelji iz EU došli su u Autoceste FBiH radi provjere svih navoda budući da je Evropska komisija lani u okviru finansijskog paketa podrške investicijskih projekata izdvojila sredstva i za dionicu Ozimice – Poprikuše, koja je duga skoro 12 kilometara i čija je ukupna vrijednost radova procijenjena na skoro 600 miliona KM.
Kako je Fokusu potvrđeno u firmi Trasa d.o.o. Sarajevo, EU istražitelji bili su i kod njih kako bi provjerili navode iz prijave.
Firma Trasa d.o.o. Sarajevo, koja je vršila pripreme ponude za italijansku kompaniju Technital S.P.A, detaljno je u svom aktu napisala kako je došlo do malverzacija.
– Nakon finaliziranja sadržaja ponude dostavljene od Technitala S.P.A. ona je sastavljena i zapakovana u prostorijama firme Trasa i predata je 14. aprila na protokol JP „Autoceste FBiH“, u uredu u Sarajevu. Nakon saznanja da je pri konačnoj evaluaciji ponuda utvrđena aritmetička greška u izračunu izvorne finansijske ponude od 582.373 eura, to smo provjerili s obzirom da smo mi bili posljednja instanca koja je imala uvid u ponudu te smo utvrdili da aritmetička greška ne postoji – naveli su iz Trase u svojoj prijavi.
Kako su napisali, izvorna ponuda Technitala iznosila je 4.646.129 eura, a nakon prijavljene aritmetičke greške, ta njihova ponuda je smanjena na 4.063.756 KM.
Akt direktora Lasića
Fokus je u posjedu i akta direktora Autocesta FBiH Denisa Lasića u kojem obavještava da je za posao nadzora nad izgradnjom dionice Ozimice – Poprikuše, praktično „za dlaku“ odnosno za 0,45 bodova, izabran konzorcij Technital, Italija – Botek, Turska.
U samom aktu Lasića vidljivo je kako se to desilo. Naime, Technital je, kako smo napisali, imao prvobitnu ponudu od 4,6 miliona, koja je smanjena nakon „prijave greške“ na oko 4 miliona eura. Do tog momenta prvorangiran je bio konzorcij koji se sastoji od jedne turske i jedne bh. firme i to UBM – Uluslararasi Birlesmis Musavirler Musavidik Hizmetleri A. S. – Društvo za projektovanje i građenje PPF Sarajevo s finansijskom ponudom od 3,7 miliona eura. Dakle, ponuda ovog konzorcija bila je skoro za milion eura povoljnija od prvobitne ponude italijansko-turskog konzorcija.
Budući da je konzorcij Technital, Italija – Botek, Turska imao nešto bolju ocjenu kod tehničkih karakteristika, zamjena ponude odnosno umanjenje za 582.373 eura bilo je dovoljno da u fotofinišu za 0,45 bodova bude ispred spomenutog konzorcija. Lasić je konstatirao da je u konačnici izabran konzorcij Technital – Botek.
– S obzirom na utvrđeno i osnovanu sumnju da je došlo do zamjene finansijske ponude u prostorijama Autocesta FBiH i iz bojazni da ne želimo biti učesnici u ovoj kriminalnoj radnji, angažovali smo advokata i podnijeli svu dokumentaciju koja je pratila izradu ponude. Slučaj je prijavljen i finansijeru, Evropskoj investicijskoj banci – naveli su iz firme Trasa d.o.o. Sarajevo u svojoj prijavi.
Ko je sve prijavljen
Dodatno su u ovom aktu naveli kako smatraju da je riječ o krivičnom djelu počinjenom od određenih uposlenika Autocesta FBiH. A naveli su i koga smatraju odgovornim.
– S obzirom da će istraga trajati duže vrijeme, dužni ste odmah poduzeti potrebne mjere i suspendovati te pokrenuti disciplinske postupke protiv potencijalnih počinitelja krivičnog djela, i to v.d. direktora Denisa Lasića, savjetnice direktora Katice Vranjković, kao i šefa službe za međunarodne nabavke i članova komisije u ovom postupku. Ukoliko ne poduzmete mjere kako biste sankcionisali počinioce krivičnih djela, iako ste bili upoznati sa situacijom, nadležni organi vas mogu smatrati suodgovornim zbog propuštanja da kaznite i spriječite slične ili iste postupke za uposlenika – navodi se u prijavi firme Trasa.
Fokusu je iz Tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona potvrđena informacija da su na osnovu ovih informacija formirali predmet pod brojem T04 0 KTAK 0058653 24. Iz SIPA-e su za Fokus potvrdili da su, nakon analize sadržaja zaprimljene prijave, ovaj spis dostavili Federalnom ministarstvu unutrašnjih poslova na daljnje postupanje.
Naš portal se službenim putem obratio Autocestama FBiH, no odgovore na naša pitanja do zaključenja ovog teksta nismo dobili. Ukoliko ih dobijemo, objavit ćemo ih naknadno. S obzirom da je prozvana u prijavi, direktno smo se obratili Katici Vranjković, savjetnici direktora Lasića, koja je ranije bila dugogodišnja šefica Službe za nabavke po međunarodnim standardima Autocesta FBiH.
Vranjković i Pravdić
U odgovoru za Fokus, Vranjković je navela da je ovaj postupak nabavke još u toku, te da iz tog razloga o tome ne može dijeliti informacije.
S obzirom na raspoložive informacije da je zapisničar kod evaluacije ovih ponuda bio Davor Pravdić, koji je šef Odjela za implementaciju i praćenje realizacije međunarodnih ugovora, kontaktirali smo i njega. Inače, Davor Pravdić je sin dugogodišnjeg direktora Javnog preduzeća „Ceste Federacije BiH“ Ljube Pravdića.
– Nisam upoznat o navodima koje ste naveli u vašem mailu. Također, nisam ovlašten da dijelim informacije o predmetnom postupku na kojem sam, shodno odluci Uprave poduzeća, imenovan kao sekretar / zapisničar – naveo je Davor Pravdić.