Tešanj: Nastavljen rast koncentracije polena ambrozije

/

Nastavljen je rast koncentracije polena ambrozije te je u protekloj sedmici uglavnom preovladavala umjerena koncentracija sa maksimumom 13.08. 2024. godine od 39 pz/m3 vazduha, a što je u skladu i sa fenološkim opažanjima samih biljaka sa šireg područja Tešnja.

Ambrozija je već ušla u fazu cvatnje te je u narednom periodu očekivati daljnji rast koncentracije polena ove izrazito alergene biljne vrste.

Ambrozija spada u kategoriju biljaka čiji polen ima visok stepen alergenosti.

Polen koprive evidentiran je u umjerenim i visokim koncentracijama.

Polenski spektar obuhvata još polen pelina, pepeljuge, bokvice, d. hmelja, trava i lipe u niskim koncentracijama.

Spore gljivice alternarie prisutne su u umjerenim koncentracijama sto je u skladu sa vremenskim prilikama, jer im pogoduje suho i toplo vrijeme kakvo je uglavnom i bilo u protekloj sedmici.

Kako spremno dočekati polen Ambrozije

Učestalost alergije na ambroziju pokazuje trend porasta zadnjih nekoliko decenija. Postoji više uzroka tome, od načina života, prehrane, klime te niza drugih faktora.

S jedne strane klimatske promjene (visoke temperature, malo kiše tokom ljetnih mjeseci, povjetarac) pogoduju rastu korova i širenju polena, a s druge strane neredovno održavanje zelenih površina i neredovno čišćenje korova dovodi porasta alergije na ambroziju. Alergija na ambroziju se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, a u njezinom nastanku ima važnu ulogu i nasljeđe.

Simptomi alergije na polen ambrozije uključuju suzenje i svrbež očiju, začepljenost i curenje iz nosa, kašalj, kihanje, katkad i otežano disanje. U težem obliku može biti prisutna astma, hronični sinusitis, glavobolja i nesanica.

Ambrozija je biljka koja raste uglavnom u kontinentalnim predjelima može narasti i do 1,5 m visine. Korijen joj je vretenast, a stablo uspravno, razgranato i gusto prekriveno sitnim dlačicama. U Evropu je uvezena kontaminiranim pošiljkama sjemena pšenice. Raste kao korov na napuštenim zemljištima uz obale rijeka i potoka, kraj željezničkih pruga, uz vrtove i livade, među usjevima i na zelenim gradskim površinama. Biljka je jednogodišnja, a cvate tokom ljetnih mjeseci ( u kontinentalnom pojasu od jula do oktobra). Tokom cvatnje oslobađa više od miliona zrnaca polena, koju vjetar može odnijeti 50 km. Koncentracija polena je obično na maksimumu u prijepodnevnim satima. Kiša i niske jutarnje temperature usporavaju otpuštanje polena.

Stoga valja izbjegavati izlaganje alergenu u najvećoj mogućoj mjeri. To znači da se ne preporučuje boravak na otvorenom od 8 do 12 sati ujutro kad je koncentracija polena najveća. Za boravak na otvorenom dobro je planirati vrijeme poslije kiše jer kiša ispire polen. Prije odlaska na spavanje preporučuje se tuširanje i pranje kose kako bi se odstranio tokom dana nakupljeni polen. Odjeću i obuću treba sušiti u kući, a ne na otvorenom. Savjetuje se boravak u zatvorenim, klimatiziranim prostorima, a klima uređaj bi trebao imati i antipolenski filter.

Osim toga, svakako treba nastojati suzbiti rast korova, tako da se nastoje urediti zapuštena zemljišta sadnjom trave, te redovnim košenjem. Ukoliko se radi o pojedinačnim biljkama, treba ih čupati zajedno s korijenjem i to prije cvijetanja.

Kako polen uzrokuje alergijsku reakciju?

Kada dođe u dodir sa sluznicom disajnog sistema, polen otpušta niz hemijskih alergogenih spojeva, što potiče otpuštanje upalnih materija iz ćelija i uzrokuje simptome alergija kao što su curenje, začepljenost ili svrbež nosa, peckanje ili škakljanje u grlu, suzenje ili svrbež te crvenilo i otekline oko očiju, otežano disanje, iznenadno kihanje, kašljanje i drugo.

ZAŠTITA

SAVJETOVATI SE SA LJEKARIMA

Najveća koncentracija polena je za sunčanih i vjetrovitih dana, ujutro i prijepodne, pa tada ne treba provjetravati stan, niti boraviti na otvorenom

U sezoni cvatnje ambrozije treba držati zatvorene prozore od stana i automobila tokom vožnje

Koristiti klimatizacijske uređaje s filtrima za polen

Kiša ispire polen, pa je boravak na otvorenom dobro planirati poslije kiše, kada je koncentracija polena u zraku najmanja

Ako je moguće, u prirodi boraviti na područjima iznad 1000 metara nadmorske visine

Nakon boravka na otvorenom obavezno oprati ruke, istuširati se, oprati kosu i odjeću, kako bi spriječili unošenje polena u životni prostor

Ne sušiti odjeću vani

Po potrebi nositi zaštitnu masku za suhih i vjetrovitih dana

Ako se posjeduju psi i mačke, potrebno ih je oprati i četkati jer i oni skupljaju polen

Redovno pratiti bioprognozu s alergijskim semaforom

Alergija na ambroziju može potaknuti i takozvanu ukrštenu alergiju na polen i hranu.

Tokom cvatnje ambrozije može se pojaviti preosjetljivost na određene namirnice, najčešće lubenicu, dinju, tikvicu, krastavac, bananu, kivi, kamilicu i suncokret

Foto: INZ

 

spot_img

Povezani postovi

U Mravićima lišena slobode osoba zbog posjedovanja opojnih droga

Dana 12. novembra 2024. godine, na magistralnom putu M-17...

Svečani ispraćaj u penziju uvaženog Seada Kurtića

Na svečanoj sjednici Nastavničkog vijeća Mješovite srednje škole Tešanj,...

LOKALNI IZBORI U DOBOJU POD ZNAKOM PITANJA: Sud BiH razmatra poništavanje zbog navoda o nepravilnostima?

Lokalni izbori u Doboju, održani 6. oktobra, još nisu...

Drugo šahovsko prvenstvo “KOPRIVCI OPEN” – Sve je spremno za početak takmičenja!

Drugo šahovsko prvenstvo "KOPRIVCI OPEN" počinje u subotu, 23....