Pročitaj mi ovu vijest.
Pravilnik o Registru pedofila u Federaciji BiH stupa na snagu danas, a trebao bi biti tajan i trajan te dostupan institucijama.
U Registar će se upisivati osobe pravosnažno osuđene za krivična djela iz Krivičnog zakona Federacije BiH kada su učinjena prema djeci i maloljetnicima.
U principu, služit će kao baza podataka ljudi koji su izvršili ova krivična djela, ali i zakonski se nalaže da sve institucije i ustanove koje direktno rade s djecom i omladinom će, prije prijema zaposlenika u radni odnos, morati provjeriti da li se te osobe nalaze u ovom registru.
Provjera se radi tako da se lista kandidata koji su aplicirali šalje u sud i tužilaštva.
Lana Prlić kao federalna zastupnica u prošlom sazivu je jedan od predlagača ovog pravilnika koja je ranije za Klix.ba pojasnila da su ovi registri u nekim evropskim zemljama javni.
“Mi smo, za prvo uspostavljanje registra, odlučili da bude tajan. Naravno, svaki zakon se može mijenjati te bi se i ovo moglo mijenjati u skladu sa promjenama Krivičnog zakona FBiH”, navela je ona.
Doktorica pravnih nauka Adna Hanić Zalihić je radila na izradi Zakona o posebnom registru osoba pravosnažno osuđenih za krivična djela te nam je rekla kako je zakonom predviđeno da se podaci iz registra mogu dati organima unutrašnjih poslova, tužilaštvu i sudu, kao i organima nadležnim za izvršenje krivičnih sankcija te organima koji učestvuju u postupku uvjetnog otpusta, amnestije i pomilovanja.
Hanić Zalihić objašnjava da Registar nije u potpunosti tajan jer se podaci, osim službenim organima, mogu dati i širokom krugu pravnih osoba koje rade s djecom, čime se ostvaruje i ključna svrha ovog registra – sprečavanje jednom osuđenog počinitelja da ponovo počini isto ili slično krivično djelo.
“Osim navedenim organima, podaci iz registra mogu se dati i organima i organizacijama, ustanovama, institucijama i udruženjima koji u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti ostvaruju neposredan kontakt s djecom, kao i drugim organima koji su nadležni za vođenje postupaka za zaštitu prava i interesa djece. Također, ovi organi imaju obavezu da prilikom prijema kandidata u radni odnos od organa nadležnog za vođenje registra zatraže podatak da li je kandidat evidentiran u registru”, kaže Hanić Zalihić.
“Registar nije mogao biti dostupan široj javnosti zbog drugih nacionalnih i međunarodnih propisa koji reguliraju oblast zaštite ličnih podataka, a s kojima ovaj zakon treba biti usklađen”, zaključuje Hanić Zalihić, prenosi Klix.