Posljednjih dana može čuti populistička priča vladajuće koalicije na državnom nivou kako se zalažu za ukidanje PDV-a kod kupovine prve nekretnine, ali se niko iz Vijeća ministara Bosne i Hercegovine nije sjetio ukidanja ili smanjenja PDV-a na lijekove, zdravstvene usluge općenito.
– Poznato je da je Bosna i Hercegovina jedina zemlja u okruženju koja ima jedinstvenu poreznu stopu koja se primjenjuje na sve proizvode, uključujući i lijekove, i ta porezna stopa daleko je najveća u regiji, i čak je tri puta veća u odnosu na pojedine zemlje regije. U Hrvatskoj i Makedoniji porezna stopa na lijekove iznosi pet posto, Sloveniji 9,5, u Srbiji 10 posto.
Prema Zakonu o PDV-u, zavodi zdravstvenog osiguranja i zdravstvene ustanove u obavezi su plaćati PDV po stopi od 17 posto na lijekove, ortopedska pomagala i druga medicinska sredstva koja se koriste tokom liječenja – ukazali su iz Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja odgovarajući na zastupničko pitanje federalnog zastupnika Marka Cvitanovića.
On je, između ostalog, pitao “zašto neki pacijenti ostaju uskraćeni za sredstva iz Fonda solidarnosti”.
– Promatrajući period 2006-2023. godina od kad je usvojen Zakon o PDV-u, troškovi po osnovu PDV-a u zdravstvenom sistemu Federacije BiH iznosili su cirka dvije milijarde KM, od čega je trošak PDV-a u Fondu solidarnosti Federacije BiH 232 miliona KM. S obzirom na ograničena sredstva kojima Federalni zavod raspolaže, trošak PDV-a po osnovu lijekova i potrošnog medicinskog materijala koji se finansiraju sredstvima Fonda solidarnosti Federacije BiH predstavlja značajno finansijsko opterećenje.
Smanjenjem, odnosno ukidanjem PDV-a na lijekove i medicinska sredstva, značajno bi se finansijski rasteretili zavodi zdravstvenog osiguranja, ali i građani, što bi, između ostalog, doprinijelo dugoročnoj održivosti zdravstvenog sistema i unapređenju kvalitete zdravstvene zaštite građana – naveli su iz ZZOR FBiH, piše Faktor.