Najnoviji izvještaj: Broj migranata na Balkanu raste, jedino u BiH opada

/

Bosna i Hercegovina je bila jedina zemlja na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti koja je u avgustu zabilježila smanjenje broja registrovanih migranata, saopšteno je u najnovijem izvještaju Međunarodne organizacije za migracije za avgust, objavljenom prošle sedmice.

Prema ovim podacima, u BiH je zabilježeno 2.783 migranata, ili čak 10 odsto manje u odnosu na prethodni mjesec. U svim drugim zemljama regiona brojevi su rasli. Tako je, na primjer, u Srbiji registrovano 1.879 migranata ili 14 odsto više, u Crnoj Gori 247 ili 24 odsto više, na Kosovu 114 ili 34 odsto više, u Sjevernoj Makedoniji 400 ili 26 odsto više, dok je u Albaniji zabilježeno 150 migranata u dolasku, ili 38 odsto više.

Iz ovih podataka se vidi da je po apsolutnim brojevima BiH i dalje na vrhu liste, ali OIM ističe da u bh. prihvatnim centrima postoji 4.959 raspoloživih mjesta, od čega je tek 1.970 popunjeno. Prihvatni centri se nalaze u Sarajevu, Bihaću i Mostaru i oko njih, a regionalne kancelarije se nalaze u Sarajevu, Bihaću i Banjaluci.

Bezbjednosne agencije u BiH nedavno su primijetile i novi fenomen u kojem grupe naoružanih migranata, uglavnom iz Avganistana, operišu na teritoriji između BiH, Srbije i Crne Gore, hvatajući migrante i tražeći odštetu od njihovih porodica. Kako smo saznali iz policijskih struktura, otmičari vežu zarobljene migrante i zlostavljaju ih, često koristeći i noževe. Onda uzimaju telefone od zarobljenih i šalju poruke porodicama s fotografijama njihovih osakaćenih i raskrvavljenih rođaka. Traže da im se isplati novac na račune u za njih sigurnim zemljama, van domašaja zapadnih bezbjednosnih i policijskih agencija. Kako bi sakrili tragove, koriste telefon od jednog zarobljenog i šalju poruke drugom zarobljenom, i obrnuto. Time pokušavaju zbuniti istražne organe, jer porodice šalju broj telefona i fotografije ljudi za koje misle da su otmičari, a u stvari su žrtve, kao i oni. Policijski službenici koji suzbijaju ovu pojavu su nam rekli da čine sve što mogu da oslobode te ljude, ali da je to jako teško zbog nepristupačnog terena na kojem kriminalci operišu. Ipak, jedna takva grupa je nedavno uhvaćena u blizini Bihaća, a kod njih je pronađen novac i drugi dokazi o mučenju migranata.

Prema najnovijim podacima OIM-a, mjesec s najvećim brojem novih dolazaka je bio avgust, a već u septembru broj je ponovo polako opao, vjerovatno usljed nadolazećih hladnijih mjeseci. Slično je bilo i prethodne godine, kada su brojevi počeli rasti u aprilu, a ponovo padati u septembru. Mjeseci s minimalnom aktivnosti migranata prošle godine bili su januar i februar. Podaci OIM-a pokazuju da je prošle godine, ukupno gledano, pritisak ilegalnih migranata bio znatno veći. Ilustracije radi, ovog avgusta ukupno su na zapadnom Balkanu registrovana 5.572 dolaska, a prošlog avgusta gotovo 24.000.

U BiH je u avgustu bilo najviše migranata iz Sirije, Avganistana i Maroka, s tim da je iz Avganistana bilo dva odsto migranata manje u odnosu na prethodni mjesec.

Istovremeno, iz BiH je vraćen najveći broj migranata u odnosu na sve ostale zemlje regiona. Prema podacima OIM-a, do sada je od početka godine vraćeno 117 migranata, a na drugom mjestu je Srbija, iz koje ih je vraćeno 68. Na dobrovoljan odlazak pristao je 381 migrant iz BiH, dok je taj broj u Srbiji 89, pišu Nezavisne novine.

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Podaci i projekcije ukazuju na katastrofu: BiH će „spasti“ na 1,36 miliona stanovnika!

Bosna i Hercegovina bilježi jedan od najvećih padova broja...

Neprihvatljivo ponašanje na granici: Šta su građani BiH prijavili?

Neprimjerena komunikacija, zloupotreba položaja, drsko i neprofesionalno ponašanje, samo...

U organizaciji LRC-a održan još jedan B2B susret projekta “Pouzdanost” u Tuzli

U organizaciji LRC bonitetne kompanije i Grada Tuzla, juče...

Međunarodni dan starih: Prinuđeni da rade teške poslove i u poznim godinama

Ne trebamo se samo na današnji dan sjetiti naših...