Stope pretilosti među djecom i adolescentima porasle su čak četiri puta, dok su se kod odraslih više nego udvostručile, pokazala je nova velika analiza provedena na čak 222 miliona ispitanika u 190 zemalja.
Stope pretilosti u Europi su relativno niske u poređenju sa globalnim brojkama, pri čemu je Gruzija, sa najvišom stopom u Europi, rangirana na 33. mjestu u svijetu.
Međutim, postoji jasna podjela unutar Europe, gdje Balkan i Istočna Evropa pokazuju znatno više stope, što je pod uticajem tradicionalnih dijeta bogatih ugljenim hidratima i mastima, kao i promjenljivih faktora životnog stila.
Prema istraživanju, stanje u Hrvatskoj je iznimno zabrinjavajuće (31,4 posto pretilnih) u odnosu na Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Sloveniju… Od Hrvatske su samo lošiji Mađarska i Rumunija, kada gledamo zemlje sa Balkana i Istočne Europe.
BiH je na zadovoljavajućih 22 posto, Slovenija na 19,9 posto, Srbija23,1, a Crna Gora na 18,7 posto.
Nasuprot tome, zapadne zemlje poput Francuske i Švicarske imaju niže stope, uz podršku javnozdravstvenih inicijativa i uravnoteženijih dijeta.
“Pretilost je povezana s ozbiljnim zdravstvenim rizicima poput srčanih bolesti i dijabetesa, što opterećuje zdravstvene sisteme. Adresiranje ovih razlika je ključno za poboljšanje zdravstvenih ishoda širom Evrope”, navodi se u analizi.
Izvor: radiosarajevo