Vijeće ministara Bosne i Hercegovine još nije dobilo nikakav materijal kako bi bilo okončano pitanje legalizacije kanabisa u medicinske svrhe, pokrenuto prije osam godina.
Cijela priča nedavno se, prema ocjeni stručnjaka, bespotrebno ponovo zakomplicirala.
Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine je još prije godinu dana predložila izmjenu Liste opojnih droga na način da kanabis prestaje biti zabranjen i prebacuje se u tabelu supstanci i biljaka pod strogom kontrolom.
Potom se mjesecima čekala nova Komisija za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga. Odluka o imenovanju članova Komisije donesena je početkom aprila ove godine.
Upravo na osnovu mišljenja ova dva tijela, Vijeće ministara BiH donosi izmjene i dopune Liste opojnih droga.
I kada se pomislilo da se došlo do kraja s legalizacijom kanabisa u medicinske svrhe, prema informacijama koje smo dobili u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH, Komisija za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga nedavno je donijela zaključak da treba ići u izmjene Zakona o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga “koje bi omogućile prebacivanje s jedne liste na drugu”.
Nejasno je zašto to nisu ranije utvrdili, kao i šta se tačno mora mijenjati kada je u Zakonu navedeno da “izmjene i dopune Liste” donosi Vijeće ministara BiH… Prema onome šta je predloženo prije godinu dana, mijenja se jedna tabela i dopunjava druga u Listi opojnih droga.
Pojašnjenje ovoga i odgovor na pitanje rade li izmjene Zakona o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga smo pokušali dobiti kod ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića kao resornog, ali nas je uputio da se pismeno obratimo.
Odgovor ćemo objaviti čim ga dobijemo, piše Faktor.
Što se tiče Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, oni sada čekaju izmjene Zakona kako bi se moglo dalje postupati. Njihov prijedlog izmjene Liste opojnih droga je i dalje u proceduri na portalu E-konsultacije odakle treba ići u Vijeće ministara BiH.
Pitanje sporosti i opstrukcija procesa legalizacije kanabisa u medicinske svrhe postavljeno je u utorak na sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Legalizacija kanabisa u BiH: Dok traju rasprave pacijente liječe dileri
Tada je Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, i rekla da Vijeće ministara još nije dobilo nikakav materijal. Kazala je i da je Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine konsultiralo sva nadležna tijela, te je Agenciji za lijekove BiH dostavilo mišljenje da se radi o pitanju od izuzetne važnosti i podržalo njegovo regulisanje.
Krišto je ustvrdila i da je Ministarstvo civilnih poslova od jula oktobra ove godine od Agencije za lijekove kao obrađivača zatražilo informaciju o stutusu pripremljenog materijala, odnosno upućivanje prijedloga odluke Vijeću ministara BiH na odlučivanje, ali da Ministarstvo od Agencije do ovog trenutka nije dobilo tražene informacije.
Nije spomenula da zaključak Komisije o izmjenama Zakona.
Legalizacija kanabisa u medicinske svrhe je i stvar političke volje u BiH
U ovoj komisiji su, prema odluci o imenovanju iz aprila ove godine, ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak, ministar zdravstva FBiH Nediljko Rimac, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS-a Alen Šeranić, šef Odjela za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta Asmir Mujanović i šef Odsjeka za suzbijanje zloupotrebe droga Ministarstva sigurnosti BiH Dragan Vukadin.
Iz Agencije za lijekove ističu da su oni izvršno tijelo, da oni ne mogu pokretati izmjene Zakona, te da je to na Ministarstvu sigurnosti BiH, a uloga Agencije je samo da da mišljenje koje će biti pozitivno.