Sve su češći verbalni, ali i fizički napadi na ljekare i medicinske sestre, a nedavni slučaj u Domu zdravlja u Bratuncu, kada je pretučena dr. Snežana Stojanović, ponovo je otvorio pitanje – trebaju li zdravstveni radnici dobiti status službene osobe, a napadi na njih biti označeni kao krivična djela?
Procedura je, kako je za Faktor kazala dr. Marina Berberović, predsjednica Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije Federacije BiH, pokrenuta prije više od dvije godine.
Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije BiH usvojen je u oba doma Federalnog parlamenta, a potom vraćen Vladi FBiH kao osnova za Prijedlog zakona, piše Faktor.
Njime je predviđeno da zdravstveni radnici dobiju status službene osobe.
No od tada do danas, prema riječima Berberović, nijedan korak nije napravljen.
– Rečeno je da zakon može ići u proceduru, odnosno da se napravi prijedlog Krivičnog zakona, kojeg Vlada opet mora uputiti u Parlament, čijim bi usvajanjem procedura bila završena – kaže Berberović.
Budući da Nacrt zakona već više od dvije godine stoji u ladicima Federalne vlade, Savez strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije Federacije BiH prije nekoliko dana uputio je prema Vladi i federalnom ministru pravde Vedranu Škobiću dopis u kojem su zatražili da se pokrene procedura usvajanja izmjena Krivičnog zakona.
– Znamo da je u međuvremenu došlo do smjene Federalne vlade, ali se nadam da će trenutna konačno nastaviti ono što je započeto još prije dvije i po godine. Naravno da ta smjena nije opravdanje jer su oni u ovom slučaju trebali samo nastaviti ondje gdje je stala prethodna vlada. Nažalost, izgubili smo puno vremena – naglašava Berberović.
Iz Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije Federacije BiH navode kako su oni puno prije 2022. Federalnom parlamentu podnijeli inicijativu za izmjenu Krivičnog zakona.
Isto to uradio je i Sindikat radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo koji je prvo u martu 2022, prema riječima Senada Sadikovića, predsjednika Sindikata, podnio jednu inicijativu, a godinu dana kasnije (februar 2023), ponukani još jednim nasilnim odnosom pacijenta prema zaposlenima u domu zdravlja u KS, još jednu.
Nikada, dodaje Sadiković, nisu dobili odgovore.
– Ne znam zašto nam Odbor za zdravstvo Parlamenta FBiH nikada nije odgovorio na naše inicijative. Ono što tražimo od Federalne vlade jeste da što prije pokrene dalju proceduru kako bi prijedlog zakona što prije došao u parlamentarne klupe. Govorim to kao predsjednik Sidnikata koji često, gotovo svakodnevno dobija informacije o verbalnim i fizičkim napadima na zdravstvene radnike – naglašava Sadiković.
No federalna zastupnica Jasmina Biščević Tokić kaže kako se nikada od kada je ona članica u Odboru za zdravstvo Parlamenta FBiH nije raspravljalo o inicijativi Sindikata radnika u zdravstvu KS.
– Uputila bih apel Sindikatu radnika u zdravstvu KS da opet pokrenu tu tematiku i vrlo rado ćemo se i mi uključiti da se to pokrene i da se pitanje da zdravstveni radnici dobiju status službene osobe konačno riješi jer oni jesu na radnom mjestu, jesu službene osobe i to jesu povrede na radu – istakla je Biščević Tokić.
Dodala je da mnogi zdravstveni radnici i ne prijavljuju agresivnost i napade na njih.
– Ljudi dolaze nervozni u zdravstvene ustanove i svoje agresivnost izbacuju na medicinske sestre i ljekare, pogotovo kada je riječ o manjim ambulantama koje nisu toliko dostupne javnosti. Pacijentu jesu nezadovoljni i o tome, u kakvom je stanju naše zdravstvo, možemo danima pričati, ali to nezadovljstvo se nikako ne bi smjelo ispoljavati na zdravstvenim radnicima – kazala je Biščević Tokić.