Koliko potrošači troše prihoda na hranu značajno govori o stanju kupovne moći i eventualnih ekonomskih promjena. A one su vidjljive u septembru i pokazuju kako je u Bosni i Hercegovini došlo do pada prometa trgovine na malo i kada je riječ o prehrambenim i neprehrambenim proizvodima. Ukupan desezonirani promet trgovine na malo u BiH u septembru 2024. godine, posmatran u tekućim cijenama zabilježio
je pad od 3,1 posto u odnosu na august 2024. godine. Pad prometa zabilježen je u trgovini prehrambenim proizvodima (hranom, pićem i duhanskim proizvodima) u iznosu od 1,7 posto, dok je promet neprehrambenim proizvodima zabilježio pad u iznosu od 2,3 posto. Posmatrano u stalnim cijenama, desezonirani pad ukupnog prometa u ovom mjesecu iznosio je 2,1 posto, pri čemu je promet prehrambenim proizvodima smanjen za 2 posto, a neprehrambenih proizvoda 1,1 posto u poređenju sa augustom.
Poređenje sa 2021. godinom
Međutim, jednomjesečna analiza ne treba da zavara kada je o prometu trgovine na malo riječ, jer njen ukupni promjet u septembru 2024., u poređenju sa istim periodom prošle godine je rastao; u tekućim cijenama, rast je iznosio 1,6 posto, gdje je zabilježen rast prometa prehrambenih proizvoda od 5,4 posto, a neprehrambenih 4,1 posto. Rast može biti posljedica dva faktora; povećanja cijena proizvoda zbog inflacije, povećane količine prodatih proizvoda ili kombinacije oba faktora.
Ukoliko promet uporedimo sa prošlom godinom, u stalnim cijenama, promet je u septembru 2024. uvećan za 1,5 posto u poređenju s istim mjesecom prošle godine – promet prehrambenih proizvoda porastao je za tri posto, dok je kod neprehrambenih proizvoda zabilježen rast od 2,7 posto.
Privremeno smanjenje potrošnje
Analiziramo li dublje, i vratimo li se na 2021. godinu jasno je da su Bosanci i Hercegovci u septembru ove godine trošili više novca na prehrambene proizvode nego prije tri godine. Naime, septembarski indeks prometa u trgovini na malo u BiH pokazuje značajan rast, gdje je ukupan indeks prometa u tekućim cijenama nominalno porastao za 38,4 posto, dok je u stalnim cijenama zabilježen realni rast od 35,3 posto.
Posmatrano po kategorijama, promet prehrambenih proizvoda ostvario je rast od 21,9 posto, neprehrambenih proizvoda 54,2 posto, dok je trgovina motornim gorivima ostvarila rast od 9,6 posto.
Šta se desilo sa septembrom pa je zabilježen pad prometa i prehrambenim i neprehrambenim proizvodima? Moguće je da su potrošači privremeno smanjili potrošnju ili su se odlučili za drugačije prioritete u ovom periodu godine.
Izvor: Forbes