Kada je riječ o zdravlju crijeva, većina ljudi vjerovatno pretpostavlja da je cilj svakodnevno obavljanje velike nužde. Međutim, stručnjaci se slažu da možete imati zdrava crijeva i ne obavljati veliku nuždu svaki dan.
Budući da je svako tijelo malo drugačije, ne obavljaju svi veliku nuždu istom učestalošću.
“Nije loše ako ne obavljate veliku nuždu svaki dan, jer svi imamo drugačiju verziju normalnog. Ako nuždu smatramo iznošenjem smeća, onda želite biti sigurni da to radite redovno. Dakle, iako možda ne radite to svaki dan, važno je da postoji redovnost”, kazala je nutricionistica Amanda Sauceda za Eating Well.
Čim zagrizemo hranu ili otpijemo gutljaj pića, naš probavni sistem počinje razgrađivati hranu na esencijalne hranjive tvari. Dakle, iako možda niste na drugačijoj prehrani svaki dan, mnogo toga se događa u vašim crijevima iza kulisa. Kako se stvara otpad, on se nakuplja u debelom crijevu sve dok vam tijelo ne signalizira da je vrijeme za odlazak u toalet.
Međutim, ako neredovno obavljate nuždu, možete početi primjećivati neke neugodne simptome. Prvo, tu su gasovi i nadutost. Jenna Volpe, registrovana nutricionistica i klinička terapeutkinja kaže da kada stolica ostane u crijevima, može doći do njene fermentacije, što dovodi do povećanja gasova ili nadutosti.
Istraživanja pokazuju da sastav crijevnog mikrobioma može igrati ulogu; osobe sklone zatvoru često imaju različite sojeve bakterija prisutne u crijevnom mikrobiomu u poređenju sa zdravim osobama. Pored mogućnosti pojave gasova i nadutosti, možete primijetiti suhu i tvrdu stolicu.
Dakle, ako je vršenje nužde prirodni način našeg tijela da eliminiše otpad, da li preskakanje jednog ili dva dana omogućava da ono postane toksično?
Iako je ovo popularan argument za čišćenje debelog crijeva, ne postoje naučni dokazi koji bi podržali teoriju da vaša stolica može otrovati vaše tijelo ako ne obavljate nuždu svakodnevno. Vaš mikrobiom, koji je ključni igrač u vašem imunološkom sistemu, dobro je opremljen da vas zaštiti. U stvari, čišćenje debelog crijeva može uništiti dobre bakterije u crijevima koje su vam potrebne za podršku zdravim navikama pražnjenja crijeva.
Preskakanje stolice postaje problem ako je prošlo više od tri dana i počinjete se osjećati nelagodno. Najčešći simptomi koji ukazuju na to da ne vršite veliku nuždu dovoljno često uključuju nadutost, višak gasova i stolicu koja je tvrda, suha ili teško prolazi. Srećom, možete se pozabaviti usporenim probavnim sistemom uz nekoliko malih promjena u ishrani ili načinu života, piše Klix.