Čavalić objavio “hodogram duga:” Tvrdi da je projekat zaduživanja planiran već dvije godine

/

Ekonomista analitičar i zastupnik Stranke za BiH u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Admir Čavačić objavio je tzv. “hodogram duga”, odnosno odluke o zaduživanju entiteta FBiH na Londonskoj berzi.

“Početkom prošle godine dobio sam odgovor na zastupničko pitanje – platili smo 150.000 KM kako bi dobili kreditni rejting za FBiH (https://shorturl.at/8SBVO). Kreditni rejting se ne plaća tek tako, iz dosade, razonode, već sa ciljem inostranog zaduživanja. Dakle, govorimo o 2023. godini kada se počelo – svega 2 godine nakon izlaska entiteta RS na Londonsku berzu.

Odmah sam reagovao i upozorio da se FBiH planira zadužiti na inostranom tržištu. To je potvrđeno i planom zaduživanja kojeg objavljuje Federalno ministarstvo finansija. Puno me stranačkih botova i uhljeba kritikovalo naredne, 2024. godine – kao da upozoravam na nešto bezveze, bez argumenata i slično. 2024. godine zaista se nije uspjelo sa ovim, iako je bilo planirano. Konkretno, u 2024. godini se to nije desilo zbog toga što nije bilo moguće obezbijediti potvrdu državnog nivoa shodno Zakonu o dugu. Zakon nije dozvoljavao ovaj dužnički manevar. Budžetski pritisak se rješavao nekim drugim akrobacijama, npr. intervencijom kod minimalne plate, pojačanim inspekcijama i slično. To se obično komunicira kao borba za radnike, protiv prevaranata, privrednika, profita i slično, dok se u pozadini dešava klasična prevara: transfer novca iz realnog ka javnom sektoru odnosno popunjavanje budžetskih praznina”, navodi Čavalić.

Podsjeća da se ove godine pristupilo usvajanju Zakonu o dugu, zaduživanju i garancijama u FBiH po hitnom postupku, a koji je ostao zadnja barijera za izlazak na Londonsku berzu.

“Pokušao sam zaustaviti navedeno ali je u zadnji čas obezbijeđena minimalna većina od 50 zastupnika. Sada se ide na Londonsku berzu. Nešto što je RS uradila ranije i vidimo da osim činjenice da im je odnos duga spram BDP-a duplo veći od FBiH, nikakvog benefita za građane nema. Tri su pitanja koja vise iznad glave poreznih obveznika u FBiH: (1) Zašto se nije u potpunosti iskoristio potencijal domaćeg finansijskog tržišta? Ako se prati historija domaćeg zaduživanja, jasno je da postoji izuzetna zainteresovanost (bankarski sektor, osiguravajuća društva, privredni subjekti pa čak i fizička lica) (2) Zašto nismo prihvatili aranžman sa MMF-om sa povoljnijim uslovima? Istina, znamo odgovor na ovo pitanje: Jer MMF za razliku od Londonske berze traži konkretne ekonomske i socijalne reforme. Također, kao i u slučaju minimalne plate, lako se igrati sa populizmom i emocijama – “Odbio sam MMF!” “Digao sam platu radnicima” i slično. A u pozadini Londonska berza, veći priliv za budžete, inflacija, otkazi i slično. (3) Zašto se uopšte zadužujemo? Zbog “osiguranja sredstava za potrebe finansiranja Budžeta Federacije BiH za 2025. godinu” kako piše u Strategiji zaduživanja? Šta ovo uopšte znači za poreznog obveznika iz Tuzlanskog kantona, Krajine, drugih dijelova FBiH, gdje nema pošteno urađenog magistralnog puta, a kamoli brzih cesta i autoputa?

Dosta je pitanja, a malo odgovora. Ali vrlo bitno za javnost da se razumije da ovo nije došlo tek tako iz vedra neba, već da je planiran projekat već gotovo 2 godine unazad”, naveo je Čavalić, prenosi Radio Sarajevo.

spot_img

Povezani postovi

Umro je legendarni bh. glumac i pisac Josip Pejaković

Jedan od najvećih bosanskohercegovačkih pisaca i glumaca Josip Pejaković...

Filmska potjera kod Doboj Juga

Prava drama odvijala se jučer poslijepodne u mjestu Mravići...

Podrška zdravstvenim ustanovama i osiguranje boračke populacije

Na 90. sjednici Vlade Zeničko-dobojskog kantona, kojom je predsjedavao...

Predstavljen Program podrške mladima iz sistema javne brige u ZDK

U organizaciji Ministarstva za rad, socijalnu politiku i izbjeglice...