Evropska komisija došla do značajnog otkrića: Skoro polovina meda uvezenog u Evropu je lažna

/

Evropska komisija je u svome izvještaju navela da je značaj dio meda koji se uvozi u Evropu lažan, ali što je još gore da se često to ne otkrije. Većina krivotvorenog meda dolazi iz Kine i Turske.

Prema uzorkovanju i praćenju koje provodi Brisel, gotovo polovina meda iz neevropskih zemalja pomiješana je sa šećernim sirupima od riže, pšenice ili šećerne repe.

Svi aditivi su prema evropskim propisima zabranjeni. Od 320 serija meda koje je testirao Zajednički istraživački centar, službeni laboratorij Komisije, za 147 je utvrđeno da su lažne. To je 46 posto analiziranih uzoraka. To predstavlja značajan udio meda koji se konzumira u Europi.

Sa 175.000 metričkih tona uvezenog meda godišnje (ili oko 40 posto potrošnje), Stari kontinent je drugi najveći uvoznik meda u svijetu nakon SAD-a. Uočeni “lažni med” dolazi uglavnom iz Kine i Turske.

Glavna uprava Evropske komisije za zdravlje i sigurnost hrane koordinirala je ovu veliku operaciju kontrole unutar Evropske unije, u saradnji sa 16 evropskih zemalja, te Norveškom, Švicarskom i Evropskim uredom za borbu protiv prevara.

Uzorci su uzeti na granicama, uglavnom u evropskim lukama, između novembra 2021. i februara 2022. Istražitelji su dodatno otkrili upotrebu aditiva i bojila za lažiranje pravog botaničkog izvora meda i prikrivanje pravog zemljopisnog porijekla meda lažiranjem podataka o sljedivosti i uklanjanje peludi, navodi Le Monde.

 

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818


Povezani postovi

Švicarska je pobjednik Eurosonga, Hrvatska na drugom mjestu

Švicarska je pobjednik 68. izdanja muzičkog takmičenja Eurosong koje...

Građevinske kompanije u Hrvatskoj nemaju dovoljno radnika, ne pomažu ni veće plaće

Nedostatak djelatnika te visoke cijene rada i materijala usporavaju...

Von der Leyen: Zabrana TikToka u EU nije isključena

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je...

Zabranjuju TikTok: Hoće li američka vlada ugasiti ovu društvenu mrežu

Sa 360 glasova "za", i svega 58 "protiv" izglasan...