Još je prošle godine prof. dr. Fahrija Skokić, predsjednica Udruženja pedijatara u BiH, alarmirala da pedijatrijska služba u BiH radi sa 40 posto kapaciteta i da sat otkucava pet do dvanaest.
Sve su prilike da je isteklo i tih pet minuta, te da ćemo čekati narednih pet do dvanaest, pa opet alarmirati.
Glavni razlog manjka pedijatara je neadekvatno planiranje zdravstvene zaštite, a problem predstavlja i to da se u nedostatku pedijatara djeca često premještaju u ordinacije porodične medicine.
Koliko još minuta imamo dok se nešto ne promijeni ili ćemo ostati bez pedijatara. Ko liječi i ko će liječiti mališane?
Iz Javne ustanove Domovi zdravlja KS kazali su za Raport da Ustanova trenutno upošljava 27 specijalista pedijatrije.
“Planiran je povratak četiri specijalizanta pedijatrije u proces rada 2024. godine. Trenutno je 14 ljekara u procesu edukacije na specijalističkom studiju, dok je u toku konkursna procedura za izbor još 10 kandidata koji će u narednih pet godina biti na usavršavanju. Planiranje dodatne edukacije kadra, konkretno specijalističkih usavršavanja je veliki proces koji zahtijeva planiranje čak decenije unaprijed”, istakla je portparolka JUDZKS Lejla Moćević za Raport.
Propusti stigli na naplatu
A da su prethodne vlasti napravile veliki zdravstvenim propust, koji je sad došao na naplatu, jasnije je nego ikad.
“Trenutna situacija je posljedica neodgovornih struktura godinama unazad u Kantonu Sarajevo, gdje se ovom vidu problematike očigledno nije pridavao veliki značaj, sada imamo naslijeđeni sistem koji pokušavamo ispraviti za nove generacije koje dolaze”, poručila je Moćević.
Objasnila je da je nedostatak stručnog kadra hronično stanje sa kojim se suočavaju kako zemlje regiona, tako i naš sistem te da se kadar upošljava u skladu sa potrebama JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo, s tim da ističu da se u slučaju specijalista radi o visoko deficitarnom kadru na tržištu rada, te da je Ustanova u prethodnom periodu u više navrata raspisivala javne oglase za popunu predmetnih radnih mjesta na koje se niko nije javljao, te nisu ni popunjena.
“JUDZKS je otvoren za sve reforme koje će dovesti do poboljšanja kvaliteta pruženih usluga. Smatramo da je ovo pitanje kompleksno i da se treba riješiti sistemski na višim nivoima vlasti u sklopu reorganizacije funkcioniranja cjelokupnog zdravstvenog sistema. Zdravstvenu politiku ne kreira JU Dom zdravlja KS niti može na nju uticati. Potrebni su vrijeme i dugotrajne procedure da se nagomilani problemi u zdravstvu riješe”, cijeni Moćević.
Rješenja nema u dogledno vrijeme
Da stalno opominje na ovaj ogroman problem, koji se predugo vuče, zbog čega u dogledno vrijeme nemaju rješenje, priča za Raport ministar zdravstva Enis Hasanović.
“Doći će ove godine četiri doktora sa specijalizacije. Zbog epidemije morbila naredio sam DZ-u da pozove doktore iz penzije, da vrate specijalizante s KCUS-a i iz Opće bolnice da pomognu u pojačanoj imunizaciji, što ide odlično”, kaže sagovornik Raporta i osvrće se na činjenicu da nemaju dovoljno pedijatara da pokriju smjene, da rade subotom i nedjeljom, a kad neko radi nedjeljom, po zakonu mora imati slobodan dan.
“Većina traži da ne radi nedjeljom, ja to ne mogu dopustiti, mi moramo obezbijediti kontinuitet, tako da nedostaje doktora radnim danom, ali mi ih nemamo odakle uzeti, nema ih na tržištu, većina iz manjih gradova iz BiH već je došla u Sarajevo. Ogroman je deficit pedijatara i u Hrvatskoj i Srbiji i, jednostavno, problem je veći nego što mi sad možemo da uradimo u vezi s tim, ne samo u domovima zdravlja. Pokušali smo riješiti problem i s KCUS-om i Općom bolnicom”, objašnjava ministar za Raport i ukazuje na jedan mnogo veći problem i od samog nedostatka pedijatara.
“U KCUS-u su otvoreni konkursi i njima fali pedijatara. Posebno je izražen problem, nema neuropedijatra u Kliničkom centru i nema dječijeg fizijatra. Ono što će se sad raditi, vidjet će se tek za pet-šest godina u vidu specijalizanata i slično”, zaključio je Hasanović za Raport.