U sklopu polenske groznice, koje su izrazito česte u proljetnom periodu, obično se pojavljuje i sezonski alergijski konjuktivitis sa izuzetno neugodnim simptomima.
Otome kako olakšati jedan od najneugodnijih simptoma proljetnih alergija, za N1 je govorila Lejla Baručija, farmaceutkinja i stručna saradnica Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.
“Pacijentu se savjetuje da ne trlja i ne dira oči. Izdaju mu se kapi koje će umiriti oko. Preporučuju se kapi u obliku umjetnih suza bez konzervansa ili sa konzervansom koji se razlaže na svjetlu. Također su korisne i kapi na biljnoj bazi sa kamilicom i nevenom koji će značajno umiriti oko, kao i kapi sa raznim vrstama polimernih gelova koji se duže zadržavaju na površini oka, te ga štite od isušivanja i dodira alergena. Preporuka ih je aplicirati prije izlaska na zrak.
Kod jače alergijske reakcije, uz prepourku ljekara, propusuju se očni antihistaminici. Povoljan učinak tada nastupa ranije i traje duže. Terapiju je potrebno kombinovati sa umjetnim suzama, da bi se alergeni što više uklonili sa površine oka”, pojasnila je Baručija.
Inače, u vrijeme jake polenske aktivnosti preporuka je držati zatvorenim prozore kuće ili automobila. Izbjegavati vjetrovito vrijeme jer se tada čestice polena lako prenose, kao i izbjegavati svježu travu ili parkove gdje se obavlja košenje. Zrnca polena hvataju se i na odjeću, pa je nakon boravka na zraku, potrebno tuširanje i promjena odjeće. Koncentracija polena najniža je tokom kišnog vremena, ili tokom večeri, a osjetljivim se preporučuje i nošenje maske.
Izvor: bosnainfo.ba