ISTRAŽUJEMO Hoće li Vlada FBiH platiti 26 miliona KM samo za kamate?

/

Iako iz Federalne vlade već duže stižu uvjerenja da će kreditni aranžmani koje dogovaraju s komercijalnim bankama u našoj državi nadomjestiti manjak u budžetu od 200 miliona maraka, saznajemo da još nema konkretnih dogovara u vezi s novim zajmovima. To nam je potvrdio i Mijo Mišić, sekretar Udruženja banaka BiH, kazavši da su s Vladom razgovarali tek o općim principima.

Kreditni potencijal

– Svaka banka ima svoju politiku kreditiranja, svoj kreditni potencijal i sigurno da u sklopu svojih mogućnosti ima interes da izvrši plasman svojih sredstava. Mi smo u proteklom periodu govorili o tome da postoji višak tekuće likvidnosti banaka koji bi se mogao usmjeriti u određene plasmane za likvidnost federalnog budžeta – kratko nam je kazao Mišić.

S druge strane, prema raspoloživim informacijama iz ranijih odluka o zaduženju na federalnom te kantonalnom nivou, vidljivo je da su se kamatne stope na kredite koje je vlast uzimala od komercijalnih banaka u našoj državi kretale između pet i šest posto. 

O tome, primjerice, svjedoče zaduženja Federacije za gradnju autoputa u prošloj godini, pri čemu je s domaćim bankama zaključen ugovor o izdavanju garancije kod domaćih banaka, pri čemu kamatna stopa iznosi 5,75 posto. Drugi primjer je zaduženje Vlade KS kod tri domaće banke za 22 miliona KM, s kamatnim stopama između 5,25 i 6,10 posto. 

To znači da, ako bi, primjerice, Vlada FBiH uzela kredit od 200 miliona KM s kamatom od pet posto i rokom otplate na samo godinu dana, građani bi platili više od pet miliona maraka samo za kamate. A ako bi rok otplate bio pet godina, taj iznos za kamate bio bi čak 26 miliona maraka!

Rokovi otplate

Ovi primjeri govore da su kamatne stope domaćih banaka tri do četiri puta više od one koju nudi MMF, a koja iznosi 1,5 posto na godišnjem nivou. Ovo u prijevodu znači da će novi krediti s komercijalnim bankama biti višestruko na teretu građana.

Ministrica finansija FBiH Jelka Milićević prošle sedmice je navela da su banke spremne za dogovor, ali se s njima još pregovara o rokovima otplate kredita. Prema navodima ministrice Jelićević, rok otplate trebao bi biti od pet do sedam godina, a koji je donekle sličan s onima koje nudi i MMF.

Na štetu privrede!

Buduće kreditno zaduženje Vlade FBiH kod komercijalnih banaka zasigurno će dodatno ići na štetu privrede, kojoj će tako dodatno biti sužen prostor za dobivanje svježeg kapitala radi novih investicija. Ovo ne bi bilo prvi put, uzme li se u obzir činjenica da su banke isključivi kupac Vladinih trezorskih zapisa i obveznica koje se unedogled izdaju. Samim time i bankama je Vlada poželjniji partner za saradnju.

Misija MMF-a u Sarajevu

Misija MMF-a, kako je potvrđeno u rezidentnom uredu ove institucije u Sarajevu, jučer je stigla u našu državu, gdje će obaviti razgovore sa bh. vlastima.

– Radi se o kratkoj posjeti u okviru koje će Ron van Roden (Van Rooden), sadašnji šef Misije, čiji se mandat završava, predstaviti vlastima svog nasljednika, Nedima IIahija – potvrdio nam je Francisko Parodi (Francisco), rezidentni predstavnik MMF-a u BiH.

Izvor

spot_img

Povezani postovi

Snijeg napravio probleme u saobraćaju: Totalni kolaps na brojnim dionicama, kilometarske kolone

Zbog loših vremenskih uvjeta i intenzivnog snijega zabranjen je...

Milioni za poplavljena područja u BiH nestali bez traga

Zima samo što nije došla, a mještani u Donjoj...

Kako su američki helikopteri za Ministarstvo odbrane BiH preko noći poskupjeli za 15 miliona maraka?

Udio institucija BiH za nabavku američkih helikoptera je naglo...

Surova realnost života u BiH: U javne kuhinje dolaze i zaposleni

U BiH je sve veći broj siromašnih. Svako šesto...