Tešanjski dnevnik 12-19.12.2016. godine

/

Održan okrugli stona temu: Uloga vakufa i privatnog sektora u razvoju lokalne zajednice

U organizaciji Medžlisa islamske zajednice, a u okviru programa Dani grada Tešnja i Programa obilježavanja rođenja poslanika Muhameda a.s. pod nazivom Salavat ti donosim, jaresullah, održan je okrugli sto na temu: Uloga vakufa i privatnog sektora u razvoju lokalne zajednice. Učestvovali su:dr. Venan Hadžiselimović izvršni direktro Hifa oil d.o.o. (zbog odsutnosti dijelove njegovog planiranog izlaganja čitao je domaćin i moderator glavni imam mr. Fuad ef. Omerbašić), Fuad Šišić, bivši načelnik općine Tešanj, mr. Senad Ćeman- Fakultet islamskih nauka, dr. Mustafa Hasani -predsjednik UO Direkcije Vakufske direkcije IZ-e i dr. Senaid Zaimović -direktor Vakufske direkcije IZ-e. Učesnicima se obratio i dr. Mesud Ajanović -izvršni direktor Udruženja privrednika Biznis Jelah-Tešanj koji je govorio o stvaranju sinergije između članica Udruženja i IZ-a.

Učesnici okruglog stola sa domaćinima

S lijeva:Zehrudin Kruško predsjednik UO Medžlisa IZ-a Tešanj, dr. Mustafa Hasani, Fuad Šišić, dr. Senaid Zaimović, mr. Senad Ćeman, Zejnil Rehibić i mr. Fuad ef. Omerbašić.

Uvodničar je bio mr. Fuad ef. Omerbašić koji je govorio o legimitetu i legalitetu vakufa, kao i pojedinačnom dobročinstvu kao trajnom dobru.

Učesnici su govorili o vakufu i njegovoj ulozi ustvaranju javnih dobara, spominjući činjenicu da je i grad Tešanj nastao kao urbana sredina vakufom Ferhad-bega, a taj dan 10.12. obilježava se kao Dan grada Tešnja. Bilo je govora o iskustvima drugih država i potrebama prilagođavanja uloge vakufa u sekularnom društvu. Vakufi su samo jedan oblik stvaranja dobara i svakako da današnje vrijeme traži nova rješenja i iskorištavnje ovih mogućnosti.

Učesnici i posjetioci okruglog stola

Izveden scenski kolaž o nobelovcu Ivi Andriću pod nazivom Sve moje je iz Bosne

Akademski glumac Matej Baškarad, uz inserte iz dokumentaro-igranih filmova nastalih u muzejskoj produkciji Zavičajnog muzeja Travnik (Staze, Lica, Prerdjeli-Ivo Andrić-lično, osobno &personalno) u različitim scenskim kostimima interpretira fragmente književnih djela koje je Ivo Andrić posvetio Bosni, gradovima u kojima se formirao kao umjetnik:Travnička hronika, Staze, Jedan pogled u Sarajevo, Čaša. Autor scenskog kolaža je Enes Škrgo, saradnik za mizanscen Mirko Adžaip, a grafički dizajn Vanja Jovišić. Produkcija Zavičajni muzej Travnik. Organizator je bio Cko, a program je izveden kao dio sadržaja Dana grada Tešnja 2016.

Matej Baškarad

Alkatmeri obilježili jubilej 30 godina od osnivanja koncertom

Udruženje muzičara Alkatmeri obilježili su 30 godina od dana osnivanja koncertom u velikoj sali Centra za kulturu i obrazovanje. Muzički sastav pod nazivom Alkatmeri osnovan je 1976. godine, aktivan je bio do 1980. godine kada je prestao sa radom. Tamburaški orkestar Alkatmeri osnovan je 1984. godine i egzistira do danas. U vrijeme rata 1992-1995 bili su u sastavu Muzičke čete Operativne grupe 7 Jug. Jubilej su obilježili koncertom u velikoj sali Cko. Orkestar su sačinjavali:Damir Galijašević harmonika i rukovodilac orkestra, Nedim Merzić, basprim i rukovodilac tamburaškog orkestra, Mirsad Vukalić basprim, Emir Bjraktarević kontra, Ismet Pašalić bas, Suad Pašić Paja gost svirao klarinet i Elmir Kikić gost bubnjar.

S lijeva Nedim Merzić, Mirsad Vukalić, Ismet Pašalić, Said Jusić interpretator, Suad Pašić Paja, Damir Galijašević i prateći vokali

Koncert je započeo interpretacijom Mirsada Vukalića pjesmom svom gradu, a nastavio Sajid Jusić, zatim Meho Fazlić, Nermin Handžić, Irma Katić, Neira Brka, Adna Smailbegović.

Održan Naučni skup o književnom djelu Amira Brke

Amir Brka ove godine obilježava 20 godina od kada je objavljena prva njegova knjiga Prirodni redosljed. Tim povodom organizovan je naučni skup.Organizacioni odbor skupa sačinjavali su dr. Muhidin Džanko, Fuad Šišić i Husein Galijašević.

Uvodnom riječju obratio se Fuad Šišić, koji je bio Načelnik Tešnja 1996. godine kad je objavljena prva Amirova knjiga Prirodni redoslijed, a Fuad je i inicirao da se ovim skupom obilježi 20 godina od objavljivanja te knjige, odnosno 20 godina književnoga rada Amira Brke.

Načelnik Općine Suad Huskić govorio je o velikom značaju koji za Tešanj ima djelovanja Amira Brke u različitim društvenim oblastima, zahvalio svima koji su se odazvali da osvjetljavanju Amirovog književnog djela, poželio uspješan rad i svečano otvorio skup.

Općina Tešanj bila je pokrovitelj skupa, a finansijski su pomogle i firme Belif d.o.o., Koteks d.o.o, Silk-Trejd d.o.o. i posebno Hifa-oil d.o.o. Prvog dana skup je održan u maloj sali Cko, a drugog u JU Opća biblioteka.

S lijeva:Fuad Šišić, mr. Suad Huskić, Marina Šur Puhlovski, Edin Pobrić, Anisa Avdagić, Zoran Bognar, Faruk Dizdarevi, Jasmina Ahmetagić, Muris Bajramović, Almir Zalihić i za govornicom Ljiljana Šop

Uvodno izlaganje na skupu je imala Ljiljana Šop.

Osnovni pšodaci o učesnicima naučnog skupa:

LJILJANA ŠOP nesumnjivo je u samome vrhu najznačajnijih književnih kritičara na južnoslavenskome prostoru. Rođena je u Bosanskoj Gradišci 1950. godine. Osnovnu školu i gimnaziju završila je u Tuzli, a na Filološkom fakultetu u Beogradu diplomirala je maternji jezik i književnost. Od 1976. bila je urednica u “Književnim novinama”, a od 1994. glavna i odgovorna urednica izdavačke djelatnosti u “Srpskoj reči” te urednica pojedinačnih izdanja u mnogim izdavačkim kućama širom zemlje. Od 1974. godine objavljuje u svim najuglednijim književnim listovima i časopisima, mahom književnu kritiku, eseje, putopise, kolumne…

Bila je članica žirija mnogih uglednih književnih nagrada, uredila je na stotine knjiga, autorica je više od hiljadu bibliografskih jedinica u periodici, a objaviljene su joj slijedeće knjige: O naivnosti i nevinostiVelika šetnjaUspon do smrtiPisanje uz vetarEkstaza s predumišljajem i Oslonjeni na prazninu, 2009.

Dobitnica je nagrada „Milan Bogdanović, „Dragiša Kašiković“, „Zlatni beočug“ i „Dimitrije Mitrinović“.

Naslov rada: Prestanite da živite i čitajte

____________________________________________________________

VOJISLAV VUJANOVIĆ rođen je 1937. godine u Bosanskoj Gradišci, srednju školu završio je u Banjaluci, studirao je u Zagrebu (povijest umjetnosti), Sarajevu (historiju jugoslavenskih književnosti i orijentalnu filologiju) i Beogradu – gdje je specijalizirao nacionalnu povijest u vrijeme osmanske vlasti, sa magistarskom radnjom o pokretu Hamzevija u Bosni 1574. godine. Radio je kao prosvjetni radnik, glumac i novinar, a najveći dio radnog vijeka proveo je kao urednik kulture Radija Bosne i Hercegovine.

Objavljene su mu brojne knjige likovnih i teatarskih eseja, te kulturnohistorijskih i književnih monografija, a 2007. godine u Sarajevu je objavljena i Vujanovićeva knjiga Kozmologija riječi – Poliptih o pjesniku Amiru Brki.

Za Vujanovićev esej, naslovljen Amir i Musa, koji je napisan za ovaj profesor Džanko rekao je da je uistinu izvrstan i da u njemu autror lucidno rasvjetljava duboki i trajni suodnos Ćatićeva i Brkina pjesništva, te je pročitao Ja neke akcente iz tog teksta, jer Vujanović zbog bolesti nije mogao doći na skup

____________________________________________________

ENVER KAZAZ rođen je u Ilijašu 1962. godine. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, magistrirao na Filološkom fakultetu u Beogradu, a doktorirao na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Danas je profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu.

Objavio je veliki broj književnohistorijskih studija, eseja, ogleda i prikaza, i niz rasprava i novinskih tekstova u domaćim i inostranim časopisima, novinama i elektronskim glasilima. Književnohistorijske studije i eseji prevedeni su mu na nekoliko jezika.

Objavljene su mu tri pjesničke i 8 knjiga iz oblasti nauke o književnosti. Ove godine objavljena je i njegova knjiga Jezik negativne ontologije – Poetički okviri književnog opusa Amira Brke.

Naslov rada: Rasponi poetske slike Amira Brke

___________________________________________________

MARINA ŠUR PUHLOVSKI rođena je1948. godine u Zagrebu – gdje je završila gimnaziju, te komparativnu književnost i filozofiju na Filozofskom fakultetu. Član je Društva hrvatskih književnika Hrvatskoga društva pisaca, a živi kao samostalna umjetnica u Zagrebu.

Objavila je petnaestak knjiga proze (romani i zbirke priča), jednu pjesničku i dvije esejističke knjige. Dobila je nekoliko nagrada za prozu, a za knjigu eseja Kultura me iznevjerila pripala joj je nagrada “Zvane Črnja” za 2015. godinu.

Naslov rada: Pustinjak iz Tešnja (Jedna interpretacija »Monografije grada«)

_________________________________________________

JASMINA AHMETAGIĆ rođena je 1970. u Beogradu. Doktorirala je na Filološkom fakultetu u Beogradu, na temi “Biblijski podtekst srpske proze od druge polovine dvadesetog veka”. Trenutno je, u zvanju vanrednog profesora, zaposlena u Institutu za srpsku kulturu – Priština (Leposavić). Objavila je desetak književnokritičkih i teorijskih knjiga.

Dobitnica je nagrade “Isidorijana” 2007, za najbolje knjige srpske književnosti u toku 2005. i 2006. godine (za Unutrašnju strana postmodernizma: Pavić /Pogled na teoriju i Antropopeju: biblijski podtekst Pekićeve proze) i nagrade “Nikola Milošević” za najbolju knjigu 2014. iz oblasti filozofije, teorije, umjetnosti i estetike (Pripovedač i priča).

Naslov rada: Kolektivni identitet: ime zla u »Monografiji grada« Amira Brke

_______________________________________________________

ANISA AVDAGIĆ rođena je 1977. godine u Gračanici. Magistrirala je književnost 2004-te u Tuzli, a doktorirala 2010-te u Sarajevu. Živi u Tuzli, gdje je profesorica na Filozofskom fakultetu. Područja interesovanja su joj starija bh. književnost (austrougarski period), suvremena književnost, teorije identiteta, postkolonijalne i rodne teorije.

Objavljila je veći broj znanstvenih i stručnih radova, te dvije knjige: 2006-te Sačinjavanje roda: o reprezentaciji/konstrukciji ženskog identiteta u romanima Abdurezaka Hivzi Bjelevca, i 2014-te Narativni pregovori – bh. pripovijetka u procesima evropeizacije: diskurzivni pristup reprezentaciji identiteta.

Naslov rada: Književnost Amira Brke – za novi svijet bez centra

_______________________________________________________________

ZORAN BOGNAR rođen je 1965. godine u Vukovaru, a živi u Beogradu. Objavio je više od 30 knjiga poezije, proze, eseja i književnih kritika. Bognarova poezija prevođena je na italijanski, francuski, engleski, mađarski, nemački, švedski, slovenački, makedonski, španski, turski, jermenski, grčki, holandski, friski, poljski, rumunski, arapski i bugarski jezik.

Dobitnik je mnoštva nagrada među kojima su “Pečat varoši sremskokarlovačke”, “Matićev šal”, “Stevan Pešić”, “Blažo Šćepanović”, “Rade Drainac”, “Isidora Sekulić”, “Milutin Uskoković”, “Milan Bogdanović”, “Dimitrije Mitrinović”, “Vasko Popa”, “Vannelli” (Italija), “Mediterranean Lion” (Crna Gora) i “Hubert Burda” (Nemačka).

Naslov rada: Lucidni hram poezije Amira Brke

_______________________________________________________

EDIN POBRIĆ rođen je 1968. godine u Fojnici, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao je, magistrirao i 2008. godine doktorirao na Odsjeku za komparativnu književnost i bibliotekarstvo Filozofskog fakulteta u Sarajevu, gdje i radi kao profesor od te godine. A na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu predaje teoriju umjetnosti.

Naučne i stručne tekstove objavljuje u brojnim bh. i stranim časopisima, a bio je i glavni urednik sarajevskog časopisa Novi Izraz i predsjednik Skupštine PEN-centra Bosne i Hercegovine.

Objavljene su mu slijedeće knjige: Vrijeme u romanu: od realizma do postmoderneUniverzum simpatije: od slučaja do nužnosti: književni i književno-teorijski diskurs Umberta Eca i ove godine Priča i ideologija: semiotika književnosti.

Naslov rada: O poeziji Amira Brke

MURIS BAJRAMOVIĆ rođen je 1977. godine u Zenici. Magistrirao je književnost 2006. i doktorirao 2008. godine. Vanredni je profesor i šef Odsjeka za bosanski, srpski i hrvatski jezik na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Zenici.

Autor je više od četrdeset stručnih i naučnih radova. Objavio je dvije knjige: 

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

IZBORI ZA ROĐAKA, KOMŠIJU, PRIJATELJA, DRUGA I POZNANIKA

Piše: Haris Sejdić Prije evo punih 12 godina sam napisao...

STROGO POVJERLJIVO!

Piše: Haris Sejdić Napomena: Kolumna je prvobitno bila objavljena na...

Bosanskohercegovačka književnica Hazeta Hamzić Salihović: Genocid nad Bošnjacima mi ne dozvoljava da mi nešto drugo bude prioritet u pisanju

Bosanskohercegovačka književnica Hazeta Hamzić Salihović, koja živi i stvara...

IZBORI 2022-POPULIZAM

Piše: Haris Sejdić Znamo li definiciju populizma ? Šta je...