Malinarima nije lako: Hladnjače pune lanjske maline

/

Malinari u Srpskoj su i dalje u veoma teškoj situaciji jer se velike količine prošlogodišnje maline nalaze u hladnjačama, što će, prema riječima proizvođača, ugroziti ovogodišnju sezonu ovog crvenog blaga.

Podsjećanja radi, “Nezavisne” su već nekoliko puta pisale o problemu sa kojim se susreću malinari. Naime, malinari su se našli u problemu kada nakon prošlogodišnje sezone nisu mogli da dogovore otkupnu cijenu, jer su otkupljivači nudili mnogo manje nego što su oni tražili.

Samo mali broj njih je na kraju uspio da proda malinu i to po cijeni od 8,50 KM po kilogramu, dok ostali još čekaju novac za maline koje su isporučili u hladnjače.

Otkupljivači su već nekoliko puta naveli da su i oni sami u problemu jer ne mogu da isporuče malinu na tržište, s obzirom na to, kako kažu, da nema potražnje.

Petko Rankić, vlasnik hladnjače za skladištenje voća “Agro-dr” iz Bratunca, rekao je za “Nezavisne” da su oni jedini uspjeli da proizvođačima isplate cijenu od 8,5 KM po kilogramu.

“Potrudili smo se da ispoštujemo proizvođače, konkretno, mi smo uzeli kredit i pozajmicu kako bismo isplatili novac”, kazao je Rankić.

Prema njegovim riječima, vrlo je upitno da li će se ove godine malina i primati u hladnjače, jer su svu kapaciteti popunjeni od prošle godine.

“Koliko čujem, ista situacija je i u Srbiji, jer mi smo pogranično područje s njima i dijelimo isti problem”, naglasio je Rankić.

Kako ističe, veliki broj proizvođača uništava svoje zasade iz razloga što je sigurno da će ove godine biti niža cijena, ali i zato što se velika količina prošlogodišnje maline nalazi u hladnjači.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja malinara Bratunca, Srebrenice i Milića “Vilamet” Ivan Stojanović rekao je za “Nezavisne” da situacija sa prodajom maline nikad nije bila gora.

“U 50 odsto slučajeva proizvođači nisu dobili novac za maline, ali problem je i to što hladnjačari nisu uopšte prodali maline dalje na tržište”, kazao je Stojanović.

Prema njegovim riječima, ovaj problem će i te kako uticati na ovogodišnju proizvodnju ovog crvenog blaga.

“Proizvođači će ove godine manje ulagati, neki čak i odustaju od proizvodnje uopšte”, rekao je Stojanović, dodajući da su nekoliko puta tražili pomoć od ministarstva, te da im je ona obećana nekoliko puta, ali, kako kaže, nikad nije realizovana.

“Imali smo sastanak i prijedlog da se hladnjačarima isplati neki vid pomoći kako bi oni mogli da isplate novac proizvođačima”, rekao je Stojanović, dodajući da na ovom području 50 odsto proizvođača živi od proizvodnje maline.

“Oni nisu naplatili ni prošlogodišnju malinu, te samim tim nemaju šta da ulože u ovu sezonu, a zbog ovog problema polako gube i volju za rad”, kazao je Stojanović.

Kako je rekao, ukoliko se uskoro ne riješi ovaj problem, hladnjačari sigurno neće moći da otkupe ništa od ovogodišnje proizvodnje.

Izvor: nezavisne.com

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Banke iz FBiH nude povoljnije kamate za građane RS-a nego banke iz Banje Luke

Organizacioni dijelovi banaka sa sjedištem u Federaciji BiH građanima,...

Promjene na tržištu rada: U FBiH porasla nezaposlenosti, u RS i Brčkom se smanjenje”

Na dan 31.7.2024. u Bosni i Hercegovini je bilo...

Pacijenti ogorčeni: Zatvoren centar za vantjelesnu oplodnju koji finansira FBiH

Poliklinika “New life” u Sarajevu, jedan od centara za...

Penzioneri u FBiH pišu peticiju kojom traže povećanje penzija

U Federaciji Bosne i Hercegovine počela je isplata augustovskih...