SARAJEVO – Kako se primiče kraj predizborne kampanje, sve su učestalije i glasnije priče da će biti krađe glasova.
Inače, dosadašnji tijek kampanje pokazuje da političke stranke i neovisni kandidati za sve razine vlasti ne nude ništa novo. Svoja rješenja za izlazak države iz političke i ekonomske provalije nude u formi fraza i pukih obećanja bez ičeg konkretnog, dodatno zaoštravaju i radikaliziraju situaciju i odnose i međusobno se bez pardona udaraju “ispod pojasa”.
Sve u svemu, ako je u ovoj kampanji nešto dobro, onda je samo to što na svjetlo dana izlaze mračni detalji o tome što su sve aktualne vlasti, politički lideri i dužnosnici radili i vješto skrivali od građana.
Dokazi i posljedice
A što se krije iza najava da će biti krađe glasova birača? Postoje samo dva objašnjenja – ili stranački stožeri već imaju dokaze o zlouporabama ili sami sebi pripremaju alibi za neuspjeh i odstupnicu u slučaju poraza. S druge strane, po cijeloj zemlji posljednjih dana kruže informacije da su pripremljeni i crni scenariji u noći 12. listopada, odmah nakon što počnu pristizati prvi rezultati izbora, piše Dnevni list.
– Ne isključujem mogućnost da netko ne prizna izborne rezultate i povuče neke poteze koji bi mogli dovesti do konflikata – upozorio je Asim Mujkić, profesor na Fakultetu političkih znanosti u Sarajevu.
Sveučilišni profesor iz Banje Luke Đorđe Vuković također dopušta takvu mogućnost, ali i pojašnjava:
– Kada kalkulirate da će drugi krasti, onda to sigurno radite i vi. U uređenom političkom ambijentu, kada iznosite sumnju u nešto, onda to morate dokazati ili snositi posljedice.
Izborna promatračka misija OESS-a priopćila je da je već dobila brojne pritužbe u kojima se navodi da kandidati na izborima trguju pozicijama u biračkim odborima. Izražena je zabrinutost da bi procesi poput prebrojavanja glasova mogli biti zlouporabljeni.
Predsjednici političkih stranaka i šefovi stranačkih izbornih stožera, bar za sada, ne žele javno govoriti o eventualnim izbornim krađama, pogotovo priopćavati svoje “tajne informacije” o tome, ali su spremni i na tu mogućnost i užurbano traže odgovor i alternative.
Šef SBB-a i kandidat za člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda Fahrudin Radončić na predizbornom skupu u sarajevskoj općini Novi Grad okupljenima je priopćio: “Velikim Bogom se kunemo da robovi izbornih krađa više biti nećemo”.
Uz poruku da nitko nema pravo izbornim prijevarama zaustaviti promjene koje narod traži, on je izravno najavio “puno veću masovnu pobunu naroda nego što se nedavno dogodila jer narod neće dopustiti da opet bude prevaren”.
Nije objasnio što pod time podrazumijeva i hoće li on i njegova stranka organizirati pobunu ako ne osvoje planirani broj glasova.
Utjerivanje straha
U Republici Srpskoj se uvelike priča da su aktualne vlasti na čelu s Miloradom Dodikom skovale scenarij po kojem će prije nego što rezultati izbora budu priopćeni, proglasiti pobjedu njegovog SNSD-a i u noći 12. listopada je braniti, ako zatreba, i nasiljem. Zanimljivo je da je SNSD za 12. listopada u 21 sat u središtu Banje Luke već zakazao proslavu pobjede na izborima?!
Dodik već mjesecima govori da je formiran stožer sastavljen od zapadnih obavještajaca sa sjedištem u hotelu u Tuzli gdje je zauzeo dva kata i da ima zadatak njega skinuti s vlasti. Međutim, prije nekoliko dana priopćio je da je taj stožer dislociran iz Tuzle i da mu je plan u izbornoj noći lansirati priče o navodnoj krađi glasova.
– Onda će se početi dizati Pale, Bijeljina, Doboj, dio Banje Luke da bi se napravio spektakl. Ti zapadni obavještajci nastoje koordinirati aktivnosti protiv, kako oni kažu, režima u RS-u u nastojanju da dobiju mekše strukture ljudi koje će moći pridobiti za svoje planove i namjere – izjavio je Dodik.
Iz onoga što se posljednjih dana poručuje i priopćava, izravno ili “upakirano u celofan”, proizlazi da se u finišu predizborne kampanje neće birati sredstva kako bi se osvojila vlast i da su kandidati i doslovno spremni na sve nakon zatvaranja biračkih mjesta, ovisno hoće li im rezultati odgovarati.
Nije teško dokučiti da iza vještog lansiranja priča o krađi glasova u ovoj fazi stoji utjerivanje straha u kosti birača, a u drugoj fazi i izazivanje kaosa na ulicama u noći 12. listopada, dan ili dva kasnije pod izgovorom da se dogodila izborna prijevara. Bar za sada iz Središnjeg izbornog povjerenstva na sve ovo nema reagiranja, a iz Ministarstava unutarnjih poslova priopćavaju da su formirali posebne stožere, skrojili planove svog rada u izbornom danu i da su potpuno spremni.
(dnevno.ba)