“Cilj nam je da ugasimo žarište i vratimo normalan život u Tešanj. Podaci govore da su svi zaraženi do sada povezani s privrednim subjektom, ali nas brine da je došlo i do širenja drugog i trećeg kruga. Mi smo imali strategiju da sve zaražene liječimo u bolnici, svi trebaju biti prebačeni u bolnicu i mislim da se ne treba odstupati”, kazao je Jupić.
Dodao je kako je i u Maglaju bio povećan broj oboljelih, ali da je veoma mali broj onih koji su oboljeli izvan pogona firmi, što nije slučaj u Tešnju.
“Zatražili smo od Federalnog ministarstva zdravstva da se dozvoli liječenje u bolnicama, ne znam kad ćemo dobiti odgovor, ali nema opravdanja za zadržavanje tolikog broja pacijenata u lokalnoj zajednici”, izjavio Jupić te dodao da će svi odgovarati za propuste.
Prema posljednjim informacijama broj osoba na liječenju u bolnici je 21, a samo u Tešnju je do sada zabilježeno 114 slučajeva koronavirusa.
Načelnik Odjela infektologije Kantonalne bolnice Zenica Ednan Drljević je kazao da su njihove obaveze prema pacijentima težim i blažim pacijentima definisane zakonom.
Naglasio je da je liječenje lijekom kojeg je WHO stavio pod sumnju ponovo dozvoljeno, nakon što je WHO povukao sporni članak.
“Kada su predstavnici WHO-a došli kod nas, iznio sam informacije da je nepravda da oni ne preporučuju taj lijek jer smo imali izvanredne rezultate i u subotu je WHO povukao taj članak i lijek je ostavljen da ga koristimo, što je za nas radosna vijest”, zaključio je Drljević.