Do sada predata 1.222 završna računa preduzeća

/

Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) do sada su predata 1.222 završna računa preduzeća, a rok za predaju je 28. februar, rekao je rukovodilac službe prodaje u APIF-u Vladimir Blagojević.

“Od toga broja, privrednici su predali 521, udruženja 630 i samostalni preduzetnici 71 završni račun koji predstavlja redovni set finansijskih izvještaja o poslovanju firme u prethodnoj godini”, rekao je Blagojević.

Naveo je da je prošle godine bilo predato 10.444 završnih računa.

Prema njegovim riječima, tokom redovnih kontrola registrovano je više od 1.000 preduzeća koja aktivno posluju, a nisu predala završne račune. Predviđene su kazne od 2.000 KM za pravna i 1.000 KM za odgovorno lice.

On je dodao da je, prema podacima APIF-a za januar ove godine, u Republici Srpskoj osnovano 85 novih poslovnih subjekata, što je za 30 više u odnosu na isti period lani.

“Ugašeno je 18 poslovnih subjekata, što je za jedan manje u odnosu na period 2021. godine”, naglasio je Blagojević, prenosi Srna.

Početkom godine pokrenuta su i četiri stečajna postupka, a nije bilo nijednog likvidacionog postupka.

Blagojević je naveo da je najviše poslovnih subjekata osnovano u Banjaluci (38), zatim po šest u Doboju i Trebinju, dok je u Gradišci i Bijeljini osnovano pet poslovnih subjekata.

Prema njegoim riječima, najviše novoosnovanih poslovnih subjekata je u proizvodnji električne energije (deset), zatim računarskom programiranju (sedam), drumskom prevozu robe i savjetovanju (četiri), te testerisanju i blanjanju drveta (tri). Govoreći o stranim licima, Blagojević je rekao da je početkom godine njih 18 osnovalo 17 poslovnih subjekata, a najviše ih dolazi iz Srbije, zatim Slovenije, Austrije i Mađarske.

Kada je riječ o verifikaciji stare devizne štednje, Blagojević je istakao da je u Republici Srpskoj otvoren novi rok za verifikaciju od 1. februara ove do 29. februara 2024. godine.

“Zakonom definisani iznos stare devizne štednje koji treba isplatiti Republika Srpska je 774,9 miliona KM, od čega je verifikovano 673,7 miliona KM, koja se odnosi na 55.510 lica, od čega je u gotovini isplaćeno 84,8 miliona KM, čime je u cjelosti isplaćena štednja za 23.212 lica, dok za verifikaciju preostaje 101,2 miliona KM”, naveo je Blagojević i zaključio da Republika Srpska dospjele obaveze po osnovu emitovanih obveznica redovno izvršava, a od ukupne obaveze po emitovanim obveznicama, sa kamatama, za izmirenje preostaje još 22,2 miliona KM.

Izvor: nezavisne.com

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Potvrđena optužnica: Lažirao isprave kako bi dobio posao državnog službenika u Ministarstvu privrede ZDK

Kantonalno tužilaštvo Srednjobosanskog kantona je dana 25.03.2024. godine podiglo...

Institucija BiH zatražila oko 18.500 KM iz tekuće rezerve državnog budžeta za otpremninu zamjeniku direktora

Zamjenik direktor Centralne harmonizacijske jedinice Ministarstva finansija i trezora...

Hitna sjednica Doma naroda BiH: Razmatrat će zabranu uvrštavanja neusklađenih zakona na dnevni red

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine zasjedat će...

Država za tri mjeseca od nafte “zgrnula” skoro 300 miliona KM

Od akcize na naftu i naftne prerađevine i putarinu...